DOLINA ROSPUDY
coor
E-mail  : coorgrunt@gmail.com Tel./Fax +48 61-8130123 GSM +48 506 171-223 
Adres : Polska/Poland woj.Wielkopolskie (WLP) • 62-031 Luboń, ul. Zielona 30
pl
Polski
en
English
de
Deutsch
fr
Français
es
Español
ru
Русский
it
Italiano
Wynajem  WL - Języki opisujące wynajem obiektów rekreacyjnych w Polsce i w Europie
Strona główna
Podaj numer oferty:
Jak wyszukać ofertę Jak umieścić ofertę
  SPRAWDŹ !!!
Promocje Oferty specjalne Poszukujemy FORUM Dobór domu projekty  Projekty
  KALKULACJE
koszty transakcji  Koszty transakcji
kredyty  Kredyty
ubezpieczenia  Ubezpieczenie
wycena  Wycena
  KURS WALUT ŚREDNI NBP
WALUTA KURS
1 EUR 4.4621 PLN
1 CHF 4.6507 PLN
1 USD 4.0832 PLN
1 GBP 5.2091 PLN
  INFORMACJE OGÓLNE
Informacje o Firmie Opis pośrednictwa Opis wynajmu ob.rekr. WL
  INFORMACJE - TRANSAKCJE
Dokumenty Słownik   pl  »  uk Słownik pojęć Porady mls Nasi partnerzy w MLS Jak umieścić ofertę w MLS
  INFORMACJE - ZAPYTANIA
Zapytanie ofertowe Zgłoszenie oferty Info rezerw. WL ON-line Rezerwacja IMPREZY
  MAPY - IKONY
Mapy Ikony jak do nas dojechać  Jak do Nas dojechać
 
Powrót--> Domy z drewna Domy z bala   .
                                       Dawne i obecne technologie budowy domów z bala
                                                                  Pierwotne rozwiązania   Obecne rozwiązania
                                                        Pierwotne rozwiązania konstrukcyjne - domów z bala

Domy z bali drewnianych to oprócz konstrukcji nośnej z tego materiału to także elementy ścienne Każdy z bali jest niepowtarzalnym elementem o indywidualnych własnościach . Drewno jest produktem naturalnym , który posiada nieregularną wewnętrzną strukturę , jest materiałem wrażliwym na zmiany wilgotności otoczenia , utrzymuje pewną stałą średnią wilgotność w zależności od warunków otoczenia , dlatego podczas suszenia zarówno naturalnego jak i mechanicznego występowanie pęknięć podłużnych i rys jest zjawiskiem naturalnym , które trzeba zaakceptować !!!!
        Pierwotne rozwiązania ,które można było oglądać jeszcze kilkanaście lat temu , sprowadzały się do tego ,że podstawowym elementem był bal o grubości 10-15 cm , obrobiony w ten sposób , że lica jego były możliwie jak najbardziej płaskie . Jednakże takie bale nie rozwiązywały problemu izolacyjności . Z punktu widzenia fizyki taki materiał powinien być położony na zewnątrz i czymś przykryty . Wtedy jednak nie byłoby z zewnątrz widać drewnianych bali , a więc i domek utraciłby swój niepowtarzalny charakter .Gdybyśmy sytuację odwrócili i to ocieplenie położyli na wewnętrznej stronie ściany to takie rozwiązanie też nie byłoby najlepsze , choć oczywiście możliwe .Nasuwa się więc myśl ,aby od wewnątrz położyć na ścianę boazerię nawiązującą wyglądem do drewna . Także dziś powszechnie stosowana płyta kartonowo-gipsowa powoduje zatracenie specyficznego charakteru domu z bali .Poszukiwania optymalnych rozwiązań wynikały ze słabości w dziedzinie stosunków cieplnych i wilgotnościowych .Stosunkowo niedawno pojawiły się na polskim rynku oryginalne rozwiązania które te niedoskonałości usuwają .
 top       Bal drewniany od średnicy 30-50 cm spełnia warunki cieplne i wilgotnościowe ale pozyskanie takiego materiału w naszych warunkach nie jest wcale łatwe i trzeba sporo lasu przeszukać , aby takie bale zdobyć . Takie bale obrabiane są zewnętrznie do żywego drewna z którego usuwa się elementy korka z korowiną czyli wszystko co podlega biodegradacji . Bale są następnie impregnowane powierzchniowo po to , by umożliwić im pracę w trudnych warunkach wilgotnościowych Bale składa się jeden na drugi , odbywa się to jednak inaczej niż to robiono dotychczas . Pierwotnie bowiem takie ale też były kładzione jeden na drugi i spinane ze sobą .Na nie zaś kładziono docieplenie , które pokrywano deskami , aby w ten sposób zachować charakter zabudowy .
        Teraz bal spodni ma zrobioną wycinkę typu kołyseczka - a miseczka dopasowana jest do kształtu bala górnego .Ich ułożenie na sobie może więc mieć charakter grawitacyjny .Zbędne staje się w tym systemie łączenie elementami metalowymi . W miejsce łączenia wkładany jest materiał dociepleniowy w rodzaju wełny mineralnej , którego jednak nie da się idealnie ułożyć na całej długości obiektu . Pamiętać bowiem należy , że buduje się w ten sposób domy mające nawet ściany zewnętrzne o długości do 10 metrów .
        Budując tym sposobem można używać bali o nierównej średnicy co byłoby niemożliwe w dawnym systemie budowania. Wówczas powstawały znaczne straty materiałowe, których dzisiaj można uniknąć .Wełna mineralna jest dociskana przez bale , które tworzą wyraźną i efektowną płaszczyznę zewnętrzną .Wełna mineralna powinna być hydrofobizowana , aby była odporna na działanie wilgoci.
top  Końcówki bali zaś są dodatkowo zabezpieczone przed wilgocią . Jak bowiem wiadomo drewno przewodzi wilgoć i ciepło dwukrotnie szybciej wzdłuż włókna niż w poprzek . Wiedzieli o tym budowniczowie w już w średniowieczu . Wtedy to końcówki bali pokrywano gliną , co można jeszcze dziś oglądać w skansenach . Miejsce , które obecnie zabezpiecza się hydrofobizowaną wełną mineralną kiedyś obtykano sznurem a następnie mchem , co dzisiaj widzimy jeszcze w chatach góralskich na naszym Podhalu .
        Parametry cieplne ścian : W przypadku bali sosnowych o średnicy 30 cm uzyskujemy współczynnik ciepła na poziomie 0,5 czyli prawie w normie . W przypadku bali o średnicy 50 cm współczynnik jest na poziomie 0,3 czyli najlepszego rozwiązania normowego , jakie na dziś uzyskujemy przy ścianie warstwowej z użyciem materiału termoizolacyjnego w przekroju tejże ściany . Tak więc przy pewnej staranności w doborze bali i wykonania zupełnie realne jest zbudowanie domu z bali o całorocznym charakterze użytkowania .
        Kwestia doboru dachu i stropu nie odgrywa istotnej roli albowiem stosować można powszechnie znane rozwiązania . Najczęściej będzie to dach spadzisty z poddaszem nieużytkowym , choć można także pomyśleć o poddaszu użytkowym w tejże technologii .
        Elementy posadzkowe nie kładzie się bezpośrednio na ziemi przez co przestrzeń pod budynkiem jest odpowiednio wentylowana .

                                                       Obecne rozwiazania konstrukcyjne - domów  z bala
Na konstrukcję domu z bala --- ściany i strop, jako budulec stosuje się pełne bale sosnowe , świerkowe, rzadziej z jodły i modrzewia. Wilgotność drewna przeznaczonego do obróbki nie może być wyższa niż 20% . Takie drewno suszy się mechanicznie w specjalnych komorach do wilgotności 14-18%. Rysy pojawiające się podczas suszenia nie wpływają na jakość budulca . Przed montażem bale poddaje się impregnacji preparatami ognioochronnymi i grzybobójczymi. Przewodność cieplna zaimpregnowanego świerku i sosny przy grubości już od 22 cm wynosi 0,14-0,17 W/m2K . Stosując odpowiednią grubość bali można wyeliminować konieczność użycia innych materiałów termoizolacyjnych . Najlepszym drewnem jest drewno sprowadzane z zagranicy np. ze Skandynawii - głównie z Finlandii . Za cenę 2-3-- krotnie wyższą można mieć drewno (w formie wstępnie obrobionego bala ), które ma ściśle przylegające słoje i dużą włóknistość , dużą elastyczność i wytrzymałość . W porównaniu z innymi gatunkami drewno sosny polarnej jest bardziej suche , a jednocześnie zawiera dużo więcej żywicy , która uodparnia je na wodę i wiatr .
top   W przeciwieństwie do dawniej budowanych domów , wznoszonych z potężnych nieregularnych , jedynie z grubsza ociosanych surowych pni (bierwion) potocznie zwanych balami , uszczelnianych mchem lub słomą , obecnie bale poddawane są obróbce mechanicznej . Dokładność wykonania mierzona jest w milimetrach .
        Do łask wracają naturalne surowce wyparte przez nowoczesne materiały izolacyjne , na przykład przez niepalne wełny mineralne , szkła piankowe . Materiały roślinne stosuje się dziś jako ekskluzywne pokrycia dachów zabytkowych obiektów ginącej architektury drewnianej w skansenach oraz sporadycznie jako pokrycie domów osób prywatnych . Słomiany dach z charakterystyczna patyną jest marzeniem niejednego posiadacza domu letniego . Pragnienie to jeszcze niedawno trudne do zrealizowania dzięki nowym technologiom staje się coraz częściej realizowane . Słomiane dachy osiągają obecnie apogeum popularności w krajach Europy Zachodniej , zwłaszcza w Niemczech , Danii,
Holandii i krajach skandynawskich. Słoma jest uniwersalnym surowcem , który można użyć nie tylko na pokrycie dachu . Łatwo można z niej wybudować prosty dom , który świetnie nadaje się na lato .
 

  ↑top