DOLINA ROSPUDY
coor
E-mail  : coorgrunt@gmail.com Tel./Fax +48 61-8130123 GSM +48 506 171-223 
Adres : Polska/Poland woj.Wielkopolskie (WLP) • 62-031 Luboń, ul. Zielona 30
pl
Polski
en
English
de
Deutsch
fr
Français
es
Español
ru
Русский
it
Italiano
Wynajem  WL - Języki opisujące wynajem obiektów rekreacyjnych w Polsce i w Europie
Strona główna
Podaj numer oferty:
Jak wyszukać ofertę Jak umieścić ofertę
  SPRAWDŹ !!!
Promocje Oferty specjalne Poszukujemy FORUM Dobór domu projekty  Projekty
  KALKULACJE
koszty transakcji  Koszty transakcji
kredyty  Kredyty
ubezpieczenia  Ubezpieczenie
wycena  Wycena
  KURS WALUT ŚREDNI NBP
WALUTA KURS
1 EUR 4.4621 PLN
1 CHF 4.6507 PLN
1 USD 4.0832 PLN
1 GBP 5.2091 PLN
  INFORMACJE OGÓLNE
Informacje o Firmie Opis pośrednictwa Opis wynajmu ob.rekr. WL
  INFORMACJE - TRANSAKCJE
Dokumenty Słownik   pl  »  uk Słownik pojęć Porady mls Nasi partnerzy w MLS Jak umieścić ofertę w MLS
  INFORMACJE - ZAPYTANIA
Zapytanie ofertowe Zgłoszenie oferty Info rezerw. WL ON-line Rezerwacja IMPREZY
  MAPY - IKONY
Mapy Ikony jak do nas dojechać  Jak do Nas dojechać
 
--->Powrót Domy z drewna  Typowe domki Letniskowe  Domy z bala Chaty góralskie Chaty - strzecha
                                       Proces Technologiczny
                                          Prace Przygotowawcze  Budowa Wykończenie
                                                                                  Prace Przygotowawcze

  Dokumentacja formalna

  Projekt   Fundament
   Dokumentacja formalna                                                                 

przykładowe dokumenty , które mogą być potrzebne Inwestorowi
- decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
- aktualne  (najwyżej sprzed 3 m-cy) pozwolenie na budowę
- zaświadczenie o wniesionych opłatach podatkowych - od nieruchomości
- przy odziedziczonej ziemi - dokumenty potwierdzające przyjęcie spadku + uregulowanie podatku 
  od spadku +wypis z KW , itd................
- projekt
Dodatkowo mogą być potrzebne inne dokumenty , w zależności od istniejącego lub przyszłego stanu prawnego . (Kompletowanie właściwych dokumentów najlepiej powierzyć specjaliście jakim jest z pewnością licencjonowany pośrednik w obrocie nieruchomościami - unikniemy wówczas niepotrzebnych nerwów i straconego bezpowrotnie czasu)  Komplet dokumentów budowlanych wraz z dowodem posiadania nieruchomości oraz decyzją o warunkach zabudowy będzie dla organu nadzoru budowlanego podstawą do wydania pozwolenia na budowę .Wybrany przez Inwestora projekt stanie się częścią tego kompletu gdy stanie się ---- projektem architektoniczno---- budowlanym - gdy projektant z uprawnieniami dostosuje go do konkretnej działki . Projekt budowlany to : też naniesione adaptacje + projekt zagospodarowania działki + uzgodnienia z odpowiednimi instytucjami
 
 top

   Projekt

Inwestor ma do wyboru kupno projektu typowego razem z domem -może być on wliczony w cenę domu , ale istnieje zawsze możliwość opracowania indywidualnego projektu , który może uwzględniać nietypowe rozwiązania . Budynki katalogowe mają wcześniej wykonane dokumentacje architektoniczne -stanowią one bazę do wykonania dokumentacji budowlanej dla klientów szukających indywidualnych rozwiązań . Taki projekt wykonywany na indywidualne zamówienie u architekta jest oczywiście droższy -cena jego jest nawet 4-krotnie wyższa od ceny projektu powtarzalnego .Jeżeli nie mamy zamiaru ponieść nadmiernych kosztów na budowę domku letniskowego najwłaściwszym rozwiązaniem będzie kupno projektu gotowego lub powtarzalnego .Zaletą takiego wyboru jest nie tylko jego niższa cena ale również możliwość wyboru spośród wielu projektów katalogowych . Możemy również obejrzeć wybrany dom -już wybudowany i zapoznać się z rzeczywistymi kosztami budowy . Jeżeli żaden z projektów w całości nam nie odpowiada , a tylko pewne w nich rozwiązania , to możemy zlecić architektowi adaptację typowego projektu np. bliźniacze odbicie , dobudowę wiaty-garażu ,budowę dodatkowego tarasu ,wykusza itp. jest to jednak 2-4 krotnie droższe rozwiązanie od ceny projektu typowego. Należy jednak wiedzieć i o tym ,że prawie każdy projekt architektoniczny można przystosować do budowy domu z bala , gdyż techniczne właściwości drewna są porównywalne do właściwości innych nie naturalnych materiałów budowlanych takich jak : cegła , pustaki , beton , stal czy nawet aluminium . Drobne adaptacje Inwestor może dokonać samodzielnie , większe jednak zmiany wymagają konsultacji z organem nadzoru budowlanego. Nieświadomy niebezpieczeństwa Inwestor dokonując zmian może doprowadzić do zagrożenia konstrukcji budowli a nawet katastrofy . 
  top                     Każdorazowo zmiany w projekcie może dokonać tylko architekt !!!!!

   Fundament
blok_rozm.jpg
Bloczki betonowe - rozmieszczenie
Fundamenty :- mają dwojakie funkcje

a) stanowią podpory dla całości budynku , utrzymują  jego   wytyczone poziomy , ponadto zapewniają jego odporność na działanie sił poziomych  , spowodowanych wiatrem czy trzęsieniem ziemi


b)
utrzymują drewnianą konstrukcję domu powyżej poziomu terenu i zabezpieczają  ją przed szkodliwą działalnością wody gruntowej i organizmów żywych , powodujących rozkład i niszczenie drewna .

Fundamenty to część konstrukcji budynku , mająca znaczący wpływ na jego trwałość . Jeżeli fundament nie stanowi dla budynku dobrej podpory , wtedy nieuniknione są pęknięcia , nawet gdy konstrukcja samego budynku jest poprawnie wykonana .Żadne poprawki i konserwacje konstrukcji nie mogą zrekompensować niewłaściwego zaprojektowania czy wykonania fundamentów .Jeżeli raz ulegną wyraźnemu poruszeniu ruch ten będzie trwał nadal . Nie jest sensowna budowa nowoczesnego , nowego obiektu nie mającego właściwie zaprojektowanych fundamentów , które wytrzymają cały okres jego przewidywanej trwałości .


Fundamenty mogą być wykonane jako
:

a) fundament płytowy - płyta betonowa stanowi podłoże pod podłogę parteru . 

b) fundament ławowy z przestrzenią podpodłogową - ocieplona drewniana podłoga parteru jest podparta powyżej poziomu terenu na ławie fundamentowej , betonowej na miejscu lub wykonanej z pustaków betonowych . Uzyskana przestrzeń podpodłogowa pozwala na przeprowadzenie pod podłogą kanałów wentylacyjnych , rur kanalizacyjnych itp. oraz umożliwia wykonanie później prostych przeróbek budowlanych.


c) budynek podpiwniczony
---podpiwniczenie stanowi dodatkową  przestrzeń mieszkalną . Ściany fundamentowe są wznoszone z pustaków betonowych lub betonowane na miejscu budowy .  W budynkach o takich fundamentach bardzo ważny dla bezpieczeństwa konstrukcji jest właściwie wykonany drenaż .

 
Fundament należy wykonać co najmniej na 2 tygodnie przed montażem domu i na ogół wykonuje go we własnym zakresie Inwestor lub powierza to zadanie specjalistycznej firmie .
        Ławy fundamentowe należy wykonać co najmniej na wysokości 20 cm powyżej poziomu terenu na głębokość 1 m . Budynek może być montowany na prostym fundamencie o szerokości przystosowanej do szerokości ściany --- może być także podpiwniczony .

 -> Przed wyborem rodzaju fundamentu należy określić lokalne warunki gruntowe .

odwod_kost.jpg
 Odwodnienie + kostka brukowa
 top
fund_blok.jpg
 Fundament - z bloczków beton.
fund_lawa.jpg
       Fundament - Ława
fund_podmur.jpg
     Fundament - podmurówka
 top 
                                                                                             Budowa
 Ściany zewnętrzne  Konstrukcja ścian  Ściany wewnętrzne   Podłoga i sufit  Dach
   Ściany zewnętrzne                                                                                                              

Do budowy domów stosuje się bale drewniane o przekroju kwadratowym , prostokątnym lub okrągłym . Bale kwadratowe i prostokątne są czterostronnie strugane od grubości 8-11cm do 48 -50cm dla wersji całorocznej lub bali okrągłych średnicy 14, 16 , 18 , 23 i więcej z wyfrezowanymi gniazdami i zamkami .Bale układa się poziomo jeden na drugim na podwalinie drewnianej zakotwionej do fundamentów. Belka podwalinowa powinna być wysunięta poza lico ściany fundamentu gdyż zapewnia to swobodne spływanie wody i zapobiega jej wnikaniu pod belkę. Cofnięcie belki podwalinowej w stosunku do lica podmurówki wymaga wykonania wokół całego budynku obróbek blacharskich .

   Konstrukcja ścian        
                                                         konstrukcja z bala     • konstrukcja szkieletowa
   Konstrukcja z Bala                                                                                     

W większości budowanych domów ściany zewnętrzne , nośne wewnętrzne oraz działowe wykonywane są z bali o jednakowej grubości . W budynkach z bali o grubości ścian zewnętrznych od 220 mm do 480 mm pozostałe ściany mogą być cieńsze , np. 72 lub 92 mm .Dla usztywnienia konstrukcji , bale czasami dodatkowo łączy się na kołki (dyble) drewniane .

Mamy do wyboru 2 technologie łączenia bali pomiędzy sobą

1. konstrukcja z tradycyjnym łączeniem ciesielskim na tzw. obłap z ostatkami
W tym rozwiązaniu bale łączone są na węgłach , czyli narożnikach budynków (konstrukcja wieńcowa ).
Stosowane są różne łączenia , w zależności od grubości bala :

  • na podwójne trapezowe własne pióro

  • na potrójne pióro i wpust

  • złączem zakładkowo krzyżowym (połączenie na wpust)

 top
Złącza na pióro i wpust są powszechnie znane i nie wymagają szczegółowego opisu. Złącze krzyżowe jest obecnie bardzo rzadko stosowane .( szkic 1 ) (szkic 2) (szkic 3 )Aby połączyć bale krzyżowo , na złączach ich jest frezowany otwór o szerokości bala i sięgający do połowy jego grubości . W tym miejscu nastąpi połączenie krzyżowe .Dodatkowo w tych wybranych miejscach jest nawiercany otwór w celu osadzenia śruby , która jest przewlekana każdy bal znajdujący się w konstrukcji ściany . Śruba powoduje dociśnięcie bali i uzyskanie wymaganej stabilności konstrukcji . W celu zapewnienia sztywności konstrukcji bale łączy się kołkami (dyblami) drewnianymi na całej długości bala . Dyble zapewniają równomierną pracę całej ściany a do tego na zewnątrz są niewidoczne .
2. konstrukcja sumikowo - łątkowa
Powszechnie stosowana konstrukcja po zamontowaniu spodniego poziomego bala (podwaliny) + dowiązanie do niego pionowych słupów ->łątek + zamknięciu konstrukcji górną belką (oczepem) daje nam bardzo stabilną konstrukcję .Łątki o dużych przekrojach bezpiecznie przejmują wszystkie obciążenia konstrukcji więźby dachowej . Przestrzenie pomiędzy łątkami wypełnia się poziomymi belkami o mniejszych przekrojach (sumikami) .W pola pomiędzy łątkami , w otwory montażowe , zabijane są w poziomie bale , które łączą się z łątkami na zakład , a pomiędzy sobą na podwójne piórowpusty .Każdy bal ma fazowane krawędzie , co uwypukla kształt elementu . Stosunkowo niewielkie , około dwumetrowe odstępy pomiędzy łątkami , poza zwiększonym bezpieczeństwem stabilności samej konstrukcji , do minimum eliminują naprężenia i deformację raczej krótkich sumików .
Różnica przekrojów łątek i sumików widoczna od wewnątrz , pozwala tę przestrzeń wykorzystać na ocieplenie ścian wełną mineralną . 
 top

   Konstrukcja szkieletowa

Zakres wykonania typowego domku w konstrukcji szkieletowej obejmuje całość robót konstrukcyjnych wraz z podłogami , które podczas kolejnych kondygnacji stanowią platformę roboczą na budynku . Tak więc pod pojęciem "konstrukcja szkieletu "należy rozumieć wykonanie konstrukcji wraz z płytą podłogi na każdej przewidzianej do zamieszkania kondygnacji budynku .

W zakres konstrukcji szkieletu wchodzić zatem będzie :
  • impregnowana ciśnieniowo podwalina , na płycie betonowej lub koronie murów
  • konstrukcja ścian zewnętrznych z otworami okiennymi i drzwiowymi
  • montaż paroizolacji w miejscach połączenia ścian działowych ze ścianami zewnętrznymi .
  • konstrukcja ścian wewnętrznych z otworami drzwiowymi ,
  • konstrukcja stropów ,
  • konstrukcja dachu
  • równanie konstrukcji pod montaż płyt poszycia i okładzin wewnętrznych ,
  • konstrukcja schodów ,
  • konstrukcja usztywniająca poszczególne elementy budynku .

W zakres "konstrukcji szkieletu" wchodzić winne także konstrukcje wszelkich przybudówek stanowiące integralną część budynku . Nie powinny wchodzić w zakres tej konstrukcji -konstrukcje tarasów.
Szerzej na temat systemu szkieletowego - patrz na stronie - Prefabrykowane domy szkieletowe  

   Ściany wewnętrzne                                                                                                                               
Wykończenie ścian wewnętrznych może być pozostawione do zabudowy i wykończenia przez Inwestora ,ale też mogą to wykonać firmy specjalistyczne . Jeśli konstrukcja wymaga docieplenia , zazwyczaj od wewnątrz budynku powinno się zamontować listwy dystansowe , pomiędzy którymi układa się ocieplenie , a całość zamyka boazerią , płytami gipsowymi itp. Osobny szkielet konstrukcyjny do docieplenia i wykonania ścian wewnętrznych jest istotny ze względu na długotrwałe osiadanie budynku i stałą pracę materiału budowlanego .Decydując się na dom z bali Inwestor chce mieć również wewnątrz drewno , dlatego do wykończenia ścian wewnętrznych proponuje się -deski boazeryjne -deski szalunkowe przymocowane w poziomie -boazerię płazopodobną . Wykończenie wewnętrzne mogą stanowić płyty gipsowo-kartonowe lub okładzina drewniana -mogą to być też np. drewniane panele imitujące bale.
 
top
   Podłoga i sufit                                                                                         

podłoga parteru Na gruncie układa się izolację przeciwwilgociową , następnie legary, a przestrzenie między nimi wypełnia się wełną mineralną . Na wierzchu układa się paroizolację .Podłogę wykańcza się deskami . W kuchniach , korytarzach i łazienkach wykonuje się gładź cementową ocieploną styropianem Posadzkę zwykle układa się z płytek ceramicznych .strop nad parterem Najczęściej stosowane przekroje belek stropowych to 11x18cm, czasami 7x24 lub 6,5x20 cm. Stropy układa się zazwyczaj z takich samych belek , z jakich zbudowano ściany zewnętrzne budynku . Na belkach stropowych umieszcza się deski podłogowe licem do dołu -stanowią one sufit . Na deskach układa się legary pod właściwą podłogę . Belki można wykorzystać jako element dekoracyjny -wtedy podbitkę mocuje się między nimi , tak aby częściowo były widoczne .Pomiędzy nimi zostaje miejsce na instalacje Do belek mocuje się podbitkę z desek , potem układa się izolację akustyczną .Całość musi być ocieplona wełną mineralną lub kruszywem izolacyjnym dociążającym strop. Deski podłogowe piętra stanowią sufit parteru , natomiast na piętrze stanowią ślepą podłogę , na której montuje się ściany działowe .Wewnątrz pomieszczeń na ślepej podłodze układa się ocieplenie i podłogę właściwą . Z reguły jest to również drewno , miejsca zaś , gdzie inwestor planuje położyć płytki ceramiczne , kamienne itp. wykańcza się płytami drewnopochodnymi , na których - po zabezpieczeniu odpowiednimi do ich funkcji preparatami - wykonuje się posadzki łazienek kuchni, tarasów.

   Dach                                                                                                
Dzisiaj tak jak w przeszłości dachy kryte są słomą , trzciną , gontami drewnianymi, wiórem tzw. mazurskim .Pokrycia te wracają do łask , bo inne jest dzisiaj ich wykonanie a do tego na całe szczęście z naszego krajobrazu znika nie tylko brzydota ale też materiały szkodliwe jak azbestowe płyty - eternit .O tym jaki będzie nasz dach decydujemy na etapie projektowania Zazwyczaj jest to dach o konstrukcji więźby płatwiowo - krokwiowej lub jętkowej . Dach po pełnym odeskowaniu kryty jest papą wierzchniego krycia , ale konstrukcja więźby dachowej przystosowana jest do dowolnego pokrycia np. dachówki, gontu papowego , blachy powlekanej czy trzciny . Pomiędzy krokwiami układana jest wełna mineralna grubości 100-160 mm(w zależności od modelu domu) oraz -na życzenie Inwestora-folia paroizolacyjna. 
 ↑top
                                                                                  Wykończenie
impregnowanie konstrukcji stropu - podłogi - ścian  malowanie ścian  docieplanie ścian instalacje opierzenia
   Impregnowanie konstrukcji stropu - podłogi - ścian                                                     
Drewno jako materiał budowlany jest zdrowe , ładne i łatwe do obróbki . Drewno ma wszechstronne zastosowanie w budownictwie , ale żeby zachowało swą trwałość na długie lata , powinno być zabezpieczone przed wodą ,ogniem , grzybami domowymi i pleśniami ,promieniowaniem UV , glonami , mchami, porostami i bakteriami . Stopień zagrożenia drewna konstrukcyjnego rozkładem biologicznym jest zmienny w różnych regionach geograficznych i zależy od intensywności opadów oraz liczby dni deszczowych w roku . Zagrożenie jest oczywiście znacznie większe w regionach wilgotnych , jednakże zabezpieczenia powinno się stosować niezależnie od strefy klimatycznej .Materiał ścian zewnętrznych poza impregnacją na etapie przygotowywania surowca do budowy , można zabezpieczać preparatami na bazie naturalnych olejów i wosków , które mają bogatą gamę kolorystyczną i są specjalnie przystosowane do pokryć ochronnych drewna .Farby te są powszechnie dostępne w handlu i mogą być we własnym zakresie użyte przez właściciela domu .Te produkty , w przeciwieństwie do zwykłych farb , nie tworzą powierzchni litej , która może pęknąć. Drewno może oddychać ale woda nie wsiąka w belki .To bardzo dobrze chroni drewnianą fasadę przed wpływami atmosferycznymi i gwarantuje długi okres użytkowania . Okresowe odnawianie elewacji (konieczne również gdy jest ona otynkowana )nie sprawia żadnych problemów ponieważ nowoczesne farby nie sypią się i nie łuszczą , a powierzchnię należy tylko oczyścić .  
 top
   Malowanie ścian

Drewno zaraz po ułożeniu ma naturalny kolor , jednak pod wpływem deszczu i promieni słonecznych szarzeje . Od zewnątrz ściany powinny zostać pomalowane , najlepiej dwukrotnie ,odpowiednim impregnatem odpornym na  promieniowanie ultrafioletowe . Tak zabezpieczone drewno nie będzie czerniało .Ściany od wewnątrz można malować  bezbarwnymi lakierami akrylowymi lub pokrywać woskami . Stosując naturalne bejce można barwić drewno w bardzo dużej gamie kolorów.

UWAGA : Raz zastosowany rodzaj impregnatu należy stosować przy pracach renowacyjnych , żeby nie
doszło do złuszczenia lub odbarwienia zewnętrznej warstwy ściany .


 top
   Docieplanie ścian - zewnątrz domów letnich na całoroczne

Zbyt mała grubość bala użytego do budowy domu wymaga docieplenia .Stosowany powszechnie w przeszłości bal o grubości 10-15 cm wymaga rozwiązania problemu izolacji cieplnej . Z punktu widzenia fizyki taki materiał powinien być położony na zewnątrz i czymś przykryty .Kładąc materiał izolacyjny z zewnątrz zakrywamy bale i tracimy niepowtarzalny charakter domu z bala . Ocieplanie ścian z bali od zewnątrz jest bardziej skomplikowane gdyż wymaga dodatkowo dla wykonania elewacji zewnętrznej (np. obmurówki ) szerszego fundamentu .Kładąc to ocieplenie na wewnętrznej stronie ściany (np. boazerię) nawiązujemy wyglądem do drewna ale takie rozwiązanie też nie jest najlepsze ,bo również tracimy specyficzny charakter domu z bala . Rezygnując z wyglądu dom z bala dociepla się wełną mineralną Z reguły warstwa wełny ma grubość 10-15 cm , układana jest od strony wewnętrznej i zabezpieczona przed zawilgoceniem folią paroizolacyjną

   Instalacje                                                                                                  

- W ramach prac przygotowawczych : należy przewidzieć i zaprojektować miejsca przyłączy wszy -stkich instalacji . Szczególnie dotyczy to instalacji kanalizacji , którą zalewamy w posadzce na parterze.
- instalacja elektryczna Przewody powinny być układane w rurkach z tworzyw sztucznych , włączniki  i kontakty muszą być hermetyczne .
- ogrzewanie Dopuszcza się systemy ogrzewania powszechnie stosowane w budownictwie - zaleca się jednak elastyczne instalacje miedziane lub z tworzyw sztucznych . Najlepiej instalację prowadzić w warstwie izolacyjnej posadzki . Można także wykonać ogrzewanie podłogowe .
- instalacja odgromowa W domach z drewna należy koniecznie zaprojektować i wykonać instalację odgromową . Jest to warunek uzyskania ubezpieczenia w Towarzystwie ubezpieczeniowym.

   Opierzenia                                                                                                             
Popularnie zwane "opierzenia" to wszystkie obróbki blacharskie , zwiazane z wykończeniem odwodnienia z dachu a także zabezpieczenie murków oporowych i przeciwogniowych przed działaniami atmosferycznymi
 

  top