DOLINA ROSPUDY
coor
E-mail  : coorgrunt@gmail.com Tel./Fax +48 61-8130123 GSM +48 506 171-223 
Adres : Polska/Poland woj.Wielkopolskie (WLP) • 62-031 Luboń, ul. Zielona 30
pl
Polski
en
English
de
Deutsch
fr
Français
es
Español
ru
Русский
it
Italiano
Wynajem  WL - Języki opisujące wynajem obiektów rekreacyjnych w Polsce i w Europie
Strona główna
Podaj numer oferty:
Jak wyszukać ofertę Jak umieścić ofertę
  SPRAWDŹ !!!
Promocje Oferty specjalne Poszukujemy FORUM Dobór domu projekty  Projekty
  KALKULACJE
koszty transakcji  Koszty transakcji
kredyty  Kredyty
ubezpieczenia  Ubezpieczenie
wycena  Wycena
  KURS WALUT ŚREDNI NBP
WALUTA KURS
1 EUR 4.4621 PLN
1 CHF 4.6507 PLN
1 USD 4.0832 PLN
1 GBP 5.2091 PLN
  INFORMACJE OGÓLNE
Informacje o Firmie Opis pośrednictwa Opis wynajmu ob.rekr. WL
  INFORMACJE - TRANSAKCJE
Dokumenty Słownik   pl  »  uk Słownik pojęć Porady mls Nasi partnerzy w MLS Jak umieścić ofertę w MLS
  INFORMACJE - ZAPYTANIA
Zapytanie ofertowe Zgłoszenie oferty Info rezerw. WL ON-line Rezerwacja IMPREZY
  MAPY - IKONY
Mapy Ikony jak do nas dojechać  Jak do Nas dojechać
 
   Powrót---> • Domy z drewna • Typowe Domki Letniskowe
 
                                        Historia budowy domków letniskowych
                              Tradycja budowy typowego domku letniskowego w Polsce
 
Wiele osób po II wojnie światowej i w latach 60-tych otrzymało w użytkowanie tzw. działki pracownicze, na których Kowalscy stawiali różne "brzydactwa" nie mające nic wspólnego z Architekturą. Na domki letniskowe wykorzystywano kontenery blaszane z byłych placów budów , "pakę" od samochodu chłodni, karoserię autobusu, tramwaju czy wagonu kolejowego . Do dziś niedaleko Poznania nad jeziorem w Dymaczewie stoją te "arcydzieła" grożące każdej chwili zawaleniem .Należy przypuszczać ,że podobne oazy istnieją w całej Polsce . Wieloletnie trudności materiałowo-budowlane przyczyniły się do poszukiwania innych niż tradycyjne , rodzajów zabudowy letniskowej . W ten sposób wykształciło się kilka nietypowych sposobów na uzyskanie taniego obiektu rekreacyjnego . Przez wiele lat sprzyjało temu ówczesne prawo budowlane - obiekty takie mogły być wznoszone bez stosownych pozwoleń. Były typowy "letniak" stawiano na niewielkich kilkusetmetrowych poletkach .Najczęściej spotykanym rozwiązaniem był domek parterowy , którego szkielet stanowiły łaty sosnowe a ściany były pokryte płytami drewnopochodnymi . W tych mini domkach nie stosowano izolacji cieplnej a nawet  przeciwwilgociowej i przeciwwietrznej - tak że w deszczowe i wietrzne dni nie nadawały się do zamieszkania . Nieduża powierzchnia mieszkalna pozwalała ustawić jedynie łóżko i niewielką szafkę . Dach najczęściej był płaski , jedno lub dwuspadowy, kryty papą .W większości domków znajdowała się część gospodarcza , służąca do przechowywania narzędzi ogrodniczych , nasion itp
 
 zdj_2.jpg
 
 
Na całe szczęście "radosna twórczość" należy już do przeszłości i dzisiaj tego typu obiekty nie można bezkarnie stawiać na działkach rekreacyjnych. Jednego tylko szkoda - stare tereny działek pracowniczych są likwidowane a nowych się nie zakłada .
 zdj_3.jpg
Słynny "wóz Drzymały" znany jest każdemu Polakowi . Tego typu rozwiązanie wykorzystane w odległej przeszłości , obecnie na wielu działkach letniskowych stosowane jest z udanym skutkiem . Widok stylowego wozu nie drażni naszych doznań estetycznych a do tego ma dodatkową zaletę , nadal nie trzeba mieć pozwolenia na jego postawienie . Dzisiaj nawet tanie barakowozy (w cenie nie przekraczającej 1000 zł ) właściwie obudowane drewnem udanie wtapiają się w istniejącą zabudowę rekreacyjną . Bardziej zamożni Inwestorzy przenoszą na posiadaną działkę rekreacyjną starą wiejską chałupę . W porównaniu z nowym domkiem mają duże walory :  niższa cena , walory estetyczne , krótki czas rozbiórki i montażu . Taki dom można jednak kupić tylko wówczas gdy był niezamieszkany przez krótki okres i nie został zawilgocony albo zaatakowany przez szkodniki .
 zdj_1.jpg