DOLINA ROSPUDY
coor
E-mail  : coorgrunt@gmail.com Tel./Fax +48 61-8130123 GSM +48 506 171-223 
Adres : Polska/Poland woj.Wielkopolskie (WLP) • 62-031 Luboń, ul. Zielona 30
pl
Polski
en
English
de
Deutsch
fr
Français
es
Español
ru
Русский
it
Italiano
Wynajem  WL - Języki opisujące wynajem obiektów rekreacyjnych w Polsce i w Europie
Strona główna
Podaj numer oferty:
Jak wyszukać ofertę Jak umieścić ofertę
  SPRAWDŹ !!!
Promocje Oferty specjalne Poszukujemy FORUM Dobór domu projekty  Projekty
  KALKULACJE
koszty transakcji  Koszty transakcji
kredyty  Kredyty
ubezpieczenia  Ubezpieczenie
wycena  Wycena
  KURS WALUT ŚREDNI NBP
WALUTA KURS
1 EUR 4.4621 PLN
1 CHF 4.6507 PLN
1 USD 4.0832 PLN
1 GBP 5.2091 PLN
  INFORMACJE OGÓLNE
Informacje o Firmie Opis pośrednictwa Opis wynajmu ob.rekr. WL
  INFORMACJE - TRANSAKCJE
Dokumenty Słownik   pl  »  uk Słownik pojęć Porady mls Nasi partnerzy w MLS Jak umieścić ofertę w MLS
  INFORMACJE - ZAPYTANIA
Zapytanie ofertowe Zgłoszenie oferty Info rezerw. WL ON-line Rezerwacja IMPREZY
  MAPY - IKONY
Mapy Ikony jak do nas dojechać  Jak do Nas dojechać
 
Powrót---> Domy z drewna  • Typowe domki letniskowe
                                          Pomysł na Dom Letni
Zanim przystąpimy do budowy domu letniskowego musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jaki on ma być ?
3 najważniejsze czynniki decydujące o wyborze : Typ domu   Położenie domu Koszt budowy
                                                                                                   Typ domu

Kupno starego domu wiejskiego , zwykle nie remontowanego przez wiele lat łączy się z koniecznością przeprowadzenia w nim niezbędnych prac modernizacyjnych a to sporo kosztuje . Z doświadczenia osób , które mają już takie przedsięwzięcie za sobą wynika , że wszystkie szacowane wcześniej koszty należy pomnożyć przez trzy .W wielu wsiach można jeszcze znaleźć starą chałupę , której właściciel ,po wybudowaniu dla siebie nowego domu chętnie się jej pozbędzie . 

 zdj_4a.jpg
 
Jeżeli chcemy taką starą chatę przenieść w inne miejsce , może się przy rozbiórce okazać , że część drewnianych bali jest zaatakowana przez korniki i grzyby a więc nadaje się tylko do wyrzucenia. Koszt nowego drewna do uzupełnienia braków może okazać się bardzo wysoki , dlatego przed dokonaniem zakupu warto pokazać stary dom ekspertowi , który oceni , czy warto go kupić. 
 zdj_4b.jpg
 ↑top
Kupno nowego domu też nie jest pozbawione problemów , które Inwestor musi rozwiązać , ale jedno jest pewne - nie czekają go nagłe i nieprzewidziane kłopoty , na które musi być przygotowany kupując starą chałupę . Kupując nowy dom w firmie mamy możliwość wyboru domu spośród wielu typów domów -w różnej technologii np. szkieletowej czy z bala , ich wielkości od 40m2 do 100 m2, mniej lub bardziej bogatego wyposażenia w wersji standard czy "pod klucz" , materiałów -- tych nowoczesnych i tradycyjnych , zastosowania pokrycia dachowego tradycyjnego z dachówki , blachy , papy czy wracających do łask starych naturalnych pokryć takich jak gont drewniany , wiór mazurski , łupek czy nawet słoma .
 
Szansą na znaczne skrócenie procesu budowy jest dom gotowy z paczki , który wyspecjalizowana ekipa może zmontować i wykończyć w kilka tygodni .Małe domki letniskowe mogą być zmontowane nawet w 24 godziny! Istnieje też możliwość samodzielnego montażu przez Inwestora , ale dotyczy to tylko małych obiektów .Drewniane domy z bali czy prefabrykatów od lat budują Szwedzi , Amerykanie i Kanadyjczycy . Zdobywają one też rynek niemiecki , w Polsce ciągle są nowością -mimo to coraz więcej ich się sprzedaje . Podstawowe elementy prefabrykowanego domu powstają w fabryce ze struganego , suszonego pod ciśnieniem i fazowanego drewna . Zazwyczaj mają wbudowane okna i drzwi . Na budowę przywożone są w ciężarówce , opakowane w folie i gotowe do natychmiastowego montażu. W tego typu domach stosuje się trzy rodzaje prefabrykatów -panele ścienne -wielkie płyty -moduły przestrzenne . Budowa modelowego domu z paczki trwa od dwóch tygodni do trzech miesięcy .
 zdj_5.jpg
 indyw.JPG
Można budować dom indywidualnie według własnego niepowtarzalnego projektu wykorzystując do tego sprawdzone ekipy cieśli i stolarzy . Dzisiaj coraz trudniej znaleźć takiego cieślę np. z rejonu Podhala - są oni wprost rozchwytywani , bardzo wysoko cenieni na Zachodzie i znajdują tam zatrudnienie na wielu budowach . Taki dom - cały powstaje na miejscu , często z miejscowego pozyskanego z lasu budulca .
  top
Przykładem tego typu budowy są stawiane w Gorcach drewniane chatki zwane "bacówkami". Bacówki mają bardzo prostą formę architektoniczną - posadowione są na fundamencie z kamiennych ciosów , na planie prostokąta z jednoizbową konstrukcją z zachodzącymi na siebie belkami świerkowymi czyli płazami . Całość wieńczy dwuspadzisty dach z desek . Izba często jest podzielona powałą , ale tylko w części , tworząc rodzaj antresoli, gdzie jest miejsce do spania .Wzorując się na bacówkach sprzed około 100 lat zamiast komina można umieścić wewnątrz krąg ogniskowy z odpowiednim okapem i wyciągiem przez dach . Mając wszystkie materiały dosłownie pod ręką zamiast gwoździ można użyć drewnianych kołków nierzadko zdobionych główkami. Rynny też można wydrążyć w belkach , szpary między płazami uszczelnić mchem . Kiedyś takie bacówkistały otworem dla wszystkich potrzebujących schronienia . Bacowie i juhasi nigdy nie zamykali swoich  szałasów pasterskich na klucz .
bacowka.jpg
Za  posłanie służyła trawa , zwana psiarką , jest ona bardzo śliska i ostra , niczym sierść-Psiarka gryzła okropnie w której nierzadko było dużo pcheł !!!! Obecnie takie domki uległy znacznemu przekształceniu - nadal nie mają prądu czy wody --wyposażenie ich w piec czy łóżko to minimum wygód , które Inwestorzy w nich mają . Ale czego więcej trzeba siedząc pod Turbaczem , pijąc gorzałkę i śpiewając, że heeeej . Niedaleko Nowego Targu mamy też sporo współczesnych bacówek - dachy dwuspadowe ustąpiły miejsca kopertowym , często blaszanym , pojawiła się druga kondygnacja użytkowa na stryszku , do środka wkroczyły kominy , kuchenki , telewizory a nawet łazienki.
                                                                           Położenie domu
Wybraliśmy typ domu letniskowego----- teraz gdzie go postawimy ? ---- na jakiej działce -nad wodą - pod lasem , w lesie, nad rzeką , nad jeziorem na wsi , pod miastem -w jakiej odległość od miasta -od naszego mieszkania --bez prądu --na odludziu -czy na działce wyposażonej we wszystkie media . Dom letni ma stwarzać warunki do odpoczynku w poczuciu komfortu , przynajmniej psychicznego , ma pozwolić na kontakt z naturą . Takie warunki zapewnia usytuowanie domu na brzegu jeziora czy rzeki , w środku lasu czy na szczycie góry . Dlaczego nie zawsze jest to możliwe ? Decydują o tym przepisy prawa budowlanego , wodnego, o lasach i ochrony środowiska naturalnego . Wybierając określoną lokalizację, często na całe życie, warto zdobyć też odpowiednią wiedzę o okolicy w, której zamierzamy postawić nasz wymarzony domek .Pomyłką może być wybudowanie domu w sąsiedztwie ruchliwej drogi i do tego jeszcze na małej działce o szerokości zbyt wąskiej żeby w te wymiary wpasował się typowy dom . Warto w tym temacie poradzić się fachowca. 
                                                                            Koszt budowy

Dokładne obliczenie własnych możliwości finansowych w konfrontacji z życzeniami stanowi podstawę szybkiego , sprawnego i bez niepotrzebnych "nerwów "wybudowania wymarzonego domu letniego.
I -szą zasadą jest, że im prościej tym krócej i taniej, a kosztować nas będzie każdy etap robót .Z "grubsza " koszt materiałów w całości inwestycji wynosi 60 % a robocizny 40%. Należy policzyć nie tylko gotówkę ale należy rozważyć perspektywę wyższych zarobków lub kredytu bankowego czy pożyczki od znajomych czy rodziny .
II-gą zasadą jest , że nic tak nie cieszy jak szybka realizacja naszych marzeń - żeby nie popsuć całej frajdy z mieszkania w Waszym domku jak nie masz wystarczającej ilości pieniędzy weź niewielki kredyt - buduj za cudze -za swoje ciesz się życiem !!!!  

 
 top