DOLINA ROSPUDY
coor
E-mail  : coorgrunt@gmail.com Tel./Fax +48 61-8130123 GSM +48 506 171-223 
Adres : Polska/Poland woj.Wielkopolskie (WLP) • 62-031 Luboń, ul. Zielona 30
pl
Polski
en
English
de
Deutsch
fr
Français
es
Español
ru
Русский
it
Italiano
Wynajem  WL - Języki opisujące wynajem obiektów rekreacyjnych w Polsce i w Europie
Strona główna
Podaj numer oferty:
Jak wyszukać ofertę Jak umieścić ofertę
  SPRAWDŹ !!!
Promocje Oferty specjalne Poszukujemy FORUM Dobór domu projekty  Projekty
  KALKULACJE
koszty transakcji  Koszty transakcji
kredyty  Kredyty
ubezpieczenia  Ubezpieczenie
wycena  Wycena
  KURS WALUT ŚREDNI NBP
WALUTA KURS
1 EUR 4.4621 PLN
1 CHF 4.6507 PLN
1 USD 4.0832 PLN
1 GBP 5.2091 PLN
  INFORMACJE OGÓLNE
Informacje o Firmie Opis pośrednictwa Opis wynajmu ob.rekr. WL
  INFORMACJE - TRANSAKCJE
Dokumenty Słownik   pl  »  uk Słownik pojęć Porady mls Nasi partnerzy w MLS Jak umieścić ofertę w MLS
  INFORMACJE - ZAPYTANIA
Zapytanie ofertowe Zgłoszenie oferty Info rezerw. WL ON-line Rezerwacja IMPREZY
  MAPY - IKONY
Mapy Ikony jak do nas dojechać  Jak do Nas dojechać
 
>>Powrót - Porady  | Cennik porad |
018(w-sg).gif  PORADY - Gospodyni domowej 018(w-sg).gif
                                                                                 Usuwanie plam Czyszczenie Praktyczne
Usuwanie plam
Plamy z herbaty - czyścimy wodą utlenioną z dodatkiem amoniaku.
Plamy z jodyny (świeże ) usuwa ciepłe mleko lub wywar z fasoli ; plamy zastarzałe przecieramy watą maczaną w spirytusie lub amoniaku . Białe tkaniny moczymy wodą i układamy na słońcu , które wybielą jodynę.
Plamy z flamastrów - usuwamy gliceryną , spieramy , a jeśliu jeszcze zostaną ślady , przecieramy je alkoholem .
Plamy z konfitur, słodyczy - usuwamy za pomocąś letniej wody z mydłem.
Plamy z kredki do ust - czyścimy najpierw gliceryną , następnie spirytusem, a na koniec zmywamy ciepłą wodą z proszkiem do prania.
Plamy z krwi - tkaninę z takimi plamami moczymy w zimnej wodzie , pierzemy w zimnej , mocno słonej wodzie , przemywamy roztworem amoniaku w    proporcji 2 łyżki amoniaku na litr wody , moczymy w wodzie utlenionej lub prhydrolu , pierzemy w proszkach enzymatycznych . Plamy z krwi można też posmarować krochmalem rozrobionym z niewielką ilością wody, kiedy wyschnie wystarczy obsypać krochmal. Świeże schodzą za pierwszym razem, przy starszych trzeba kilkakrotnie powtórzyć. Inny sposób - świeżą plamę wypłukać w letniej wodzie z sodą, jeżeli tkanina jest biała lub, jeżeli tkanina jest kolorowa to w wodzie z amoniakiem. Zostawić na godzinę, następnie wypłukać w wodzie z octem.
Plamy z lakieru - zmywamy terpentyną, z lakierów olejnych - benzyną, a z chemoutwardzalnych : alkoholem.
Tłuste plamy na drewnianej nie lakierowanej podłodze - Takie plamy zejdą pod wpływem benzyny ekstrakcyjnej i talku połączonych w gęstą papkę. po wyparowaniu benzyny pozostały proszek należy usunąć i przetrzeć powierzchnię szmatka zwilżona ciepłą wodą z dodatkiem płynu do zmywania naczyń.
Plamy po smole - oczyszczamy benzyną lub terpentyną .
Plamy po smarze - czyścimy benzyną zmieszną z terpentyną (1 : 1) pamiętając , by pod spód podłożyć bibułę , jeżeli plama . Jeżeli plama jest przyschnięta , najpierw rozpuszczamy smar masłem , a następnie czyścimy mieszanką.
Plamy z alkoholu - wilgotne  plamy z alkoholu zmywamy ciepłym spirytusem i wodą , zaschnięte-wodą utlenioną . Czerwone wino - usuwamy białym winem lub posypujemy solą i płuczemy spirytusem, można też zaprać zsiadłym mlekiem. Jeżeli plamy z czerwonego wina są jeszcze wilgotne można je potrzymać nad wrzątkiem a kiedy zbledną wyprać w wodzie z mydłem . Innym sposobem może być zanurzenie plamy na około 10 minut w słonym wywarze z kartofli . Białe wino - plamy z białego wina schodzą od ciepłego spirytusu . Szampan - plamy z szampana znikają pocierane lodem.
Plamy z tłuszczu z tkanin wełnianych z reguły usuwano przez rozpuszczenie benzyną i wypłukanie z tym, że benzyna może pozostawić zacieki, więc uzywamy jej tylko w ostateczności. Z tkanin delikatnych plamy zbiera dobrze sucha mąka kartoflana . Jeżeli plama jest z oliwy, oleju lub innego tłuszczu roślinnego niezastąpiona jest mąka kartoflana na sucho. Najtrudniej wywabić tłuszcz z jedwabiu, trzeba zrobić papkę z benzyny i mąki kartoflanej, nałożyć na plamę i po wyschnięciu sczesać .
Plamy z wosku - plamy wysuszamy , następnie zeskrobujemy. Na i pod plamę kładziemy bibułę i prasujemy żelazkiem , przesuwając bibułę , co jakiś czas, aż pozostanie czysta.
Plamy z owoców - Tu zasadą jest działać najszybciej jak się da. Zupełnie świeże plamy zejdą posypane grubo solą i zalane wrzątkiem. Przy trochę starszych , kiedy sól i wrzątek nie pomaga moczy się plamę kilka godzin w zsiadłym mleku a następnie w wodzie z mydłem. Przy plamach z owoców duże znaczenie ma tkanina, najgorzej usunąć plamę z materiałów syntetycznych i jedwabiu. Najlepiej moczyć je długo w mleku lub serwatce i uprać w wodzie z mydłem. Bawełnę i len wystarczy porządnie zlać wrzątkiem . Szczególnie ciężkie do usunięcia są plamy z czarnych jagód, ale i te dają się usunąć zalane wrzącym sokiem z cytryny, najlepiej zagotowanym w srebrnym naczyniu.
Plamy z rdzy - zaplamione miejsce zwilżamy woda, podkładamy kawałek ligniny i przecieramy tamponem zamoczonym w ciepłym roztworze (10%) kwasku cytrynowego. Na koniec płuczemy w czystej wodzie . Uwaga ! Tkaniny kolorowe mogą ulec odbarwieniu.
Plamy z żywicy i zielone plamy z trawy - czyści się do skutku watką zamoczoną w spirytusie. Na żywicę może pomóc terpentyna lub eter .
Atrament i ślady z długopisów - świeże plamy schodzą po wymoczeniu w słodkim mleku, starsze po roztarciu spirytusem z dodatkiem soku z cytryny . Ślady z długopisu najlepiej zetrzeć watką ze spirytusem.
Plamy z trawy:absolutnie nie powinny być zmywane wodą, ponieważ wtedy jeszcze trudniej je usunąć. Do większości tkanin zaleca się stosowanie 70% alkoholu albo rozcieńczonego amoniaku. Należy zwilżyć plamy alkoholem, odczekać, a dopiero potem spłukać zimną wodą.
Plamy z gulaszu:są wprawdzie dość trudne do usunięcia, ale można sobie z nimi poradzić. Na wilgotną szmatkę nalej trochę płynu do mycia naczyń i mocno natrzyj nim plamę. W razie potrzeby możesz powtórzyć czynność kilka razy.
Plamy z czarnych jagód:
z rąk - usuwa się sokiem cytrynowym; z lnu - kwaśnym mlekiem (moczyć przez ok. 30 minut); z wełny usuwa się cytryną, a z jedwabiu - spirytusem. Następnie wypłucz ciepłą wodą.
Plamy z jodyny:zwilżyć i natrzeć przekrojonym surowym ziemniakiem, przez co plama ściemnieje. Potem tak długo płukać czystą wodą, aż plama zniknie zupełnie.
Plamy z kawy:na obrusie albo na ubraniu należy natychmiast namoczyć w zimnej wodzie z solą. Można też zwilżyć plamę gliceryną i sprać zimną wodą, bez użycia mydła. Na dywanie: polać wodą mineralną i osuszyć, przykładając ściereczkę; w razie potrzeby doczyścić spirytusem.
Plamy z oleju jadalnego:na obrusach i na ubraniach znikną bez chemicznych środków do wywabiania plam, jeśli je namoczysz, a potem położysz tkaninę na parę godzin w słońcu.
Plamy z tuszu do długopisu:trzeba natrzeć kilka razy spirytusem, a potem wywietrzyć tkaninę i starannie wypłukać. Z rąk bez trudu usuniesz, plamy po długopisie pastą do zębów.
Plamy ze szminki:zazwyczaj znikają po użyciu benzyny aptecznej. Trzeba jednak uważać z delikatnymi tkaninami! plamy możesz też zwilżyć gliceryną, a potem uprać ubranie tak jak zwykle.
Plamy z makijażu:z ciemnej garderoby schodzą przez lekkie tarcie kawałkiem chleba:
Plamy z lakieru do paznokci:
lakier można wywabić acetonem, ale nie zmywaczem do paznokci zawierającym olej. Uwaga! Nie używaj acetonu do tkanin z włókien octanowych, bo je zniszczysz.
Plamy z nikotyny:można je zlikwidować, nacierając palce sokiem cytrynowym albo margaryną.
Plamy z owoców:póki są jeszcze świeże usuwa się wrzątkiem (lać długo). Można też od razu namoczyć tkaninę w ciepłej maślance, a potem normalnie uprać. Jeśli pozostało przebarwienie, trzeba natrzeć je sokiem cytrynowym i spłukać zimną wodą. Niekiedy pomaga również rozcieńczony roztwór soli amoniakalnej (salmiaku).
Plamy z kleju:można wywabić z tkanin i dywanów acetonem. Trzeba jednak robić to ostrożnie, żeby kolory tkaniny nie wyblakły.
Plamy z piwa:czyścić słabym roztworem wodnym mydła z niewielką ilością soli amoniakalnej (salmiaku), a potem spłukać czystą wodą.
Plamy z krwi:natychmiast spłukać zimną wodą z solą. Nigdy nie używać ciepłej wody! Na dywanie: najpierw namoczyć plamę zimną wodą, a potem delikatnie trzeć mocno rozcieńczonym amoniakiem.
Plamy z jajka:obrus zaplamiony jajkiem trzeba natychmiast natrzeć mokrą solą albo wodą z octem, zostawić na jakiś czas, potem spłukać zimną wodą.
Plamy z truskawek: należy namoczyć przed zwykłym praniem w gorącej wodzie z octem.
Plamy z czekolady:zazwyczaj nie schodzą w zwykłym praniu. Niekiedy skutkuje papka sporządzona z gliceryny i żółtka. Nałóż papkę na plamę, pozostaw na chwilę, a potem starannie zmyj ciepłą wodą.
Plamy z pasty do butów: dają się zlikwidować terpentyną, spirytusem albo rozcieńczonym amoniakiem.
Plamy z potu: pot usuwa się rozcieńczonym amoniakiem, spirytusem albo octem.
Plamy z nadpalenia: nadpalenia należy natychmiast natrzeć wodą z octem albo z boraksem i spłukać czystą wodą.
Plamy ze szpinaku: natrzyj je surowym ziemniakiem, a następnie wypierz w ciepłej wodzie z mydłem. Plamy ze smoły:
naciera się masłem albo gliceryną, zostawia środek na jakiś czas, a potem spiera. W razie potrzeby można też użyć benzyny.
Plamy z atramentu:moczy się w gorącym mleku, potem zapiera w ciepłej wodzie z mydłem (w razie potrzeby ze spirytusem mydlanym). Plamy z atramentu na meblach schodzą
po użyciu soku z rabarbaru.
Plamy z wosku:trzeba przykryć bibułką albo papierową serwetką i przykładać ciepłe żelazko tak długo, aż wosk (stearyna) całkowicie wsiąknie w papier. W razie potrzeby, można też użyć benzyny. Plamy z barwionego wosku pozostawiają ślady, które usuwa się rozpuszczalnikiem.
Plamy z wody:
na jedwabiu: natychmiast wytrzyj do sucha! Inaczej po plamie pozostanie obwódka.
Plamy z tłuszczu: zatłuszczone miejsca trzeba posypać mąką, talkiem albo sproszkowanym sepiolitem (pianką morską) i poczekać, aż wchłoną tłuszcz. Tłuste plamy można też usunąć ciepłym żelazkiem: pod materiał podłożyć bibułkę, zwilżyć plamę benzyną, przykryć z wierzchu drugą bibułką i przeprasować miejsce kilka razy. Gazowana woda mineralna znakomicie usuwa tłuste plamy ze swetrów i dzianin.
Zastarzałe tłuste plamy: stary tłuszcz można usunąć środkiem do mycia naczyń. Należy nim natrzeć zaplamione miejsce, a potem starannie wypłukać.
Pasta do zębów czyści też plamy:
jeśli zawiodły wszelkie środki do wywabiania plam, spróbuj użyć pasty do zębów: nałóż pastę, poczekaj aż zaschnie, a potem usuń szczoteczką.
Brzydka obwódka:wokół plamy usuwanej środkiem do wywabiania plam nie zrobi się obwódka, jeśli miejsce to natychmiast wysuszysz suszarką do włosów.
Plamy z perfum:są wyjątkowo trudne do usunięcia, zwłaszcza z jedwabiu albo z aksamitu. Jeśli namoczysz tkaninę w ciepłej glicerynie, a potem upierzesz w wodzie z mydłem, plamy zazwyczaj schodzą. Z tkanin wełnianych plamy wywabia się rozcieńczonym amoniakiem albo spirytusem.
Plamy z nafty: łatwo schodzą w ciepłej wodzie z mydłem.
Plamy z rdzy: z białych tkanin można wywabić gorącym sokiem cytrynowym. Ostrożnie z delikatnymi tkaninami! Plamy z rdzy można też zwilżyć i natrzeć proszkiem do pieczenia, a potem uprać tak jak zwykle.
Plamy z czerwonych buraków: trzeba natychmiast spłukać zimną wodą i zostawić na noc namoczone w zimnej wodzie. Potem natrzeć plamę skondensowanym (nie rozcieńczać) środkiem do prania w płynie i wypłukać. Można też posypać wilgotną plamę boraksem i - w zależności od rodzaju tkaniny - polać gorącą wodą.
Plamy z czerwonego wina: posypuje się grubą warstwą soli, która wchłania kolor i wilgoć. Wypłukać wodą mineralną. Świeże plamy z czerwonego wina można również usunąć białym winem albo szampanem. Ślady po ich użyciu schodzą w praniu.
Stare plamy z czerwonego wina: likwiduje się ciepłą wodą z mydłem i z dodatkiem amoniaku. Skutecznym środkiem jest też krem do golenia w tubie: wyciśnij trochę kremu na plamę, pozostaw na jakiś czas, wypłucz.
Plamy z sadzy: nigdy nie powinny być usuwane na mokro. Spróbuj je zetrzeć kawałkiem miękkiego białego pieczywa albo posyp grubo solą, zostaw na chwilę i wyczyść szczoteczką.
Plamy z pleśni: usunąć następującym roztworem: 20 części wody, 5 części nadtlenku wodoru i 1 część amoniaku. Można też polać zwilżoną wodą plamę sokiem cytrynowym i posypać solą. Z wyrobów skórzanych usuwa się plamy z pleśni wodnym roztworem spirytusu (proporcje: 1:1). Potem skórę trzeba porządnie natłuścić. Z bardzo delikatnej skóry plamy ściera się kawałkiem świeżego chleba, a potem poleruje powierzchnię wełnianym gałgankiem.
  top
Czyszczenie 
Podłoga - Czarne rysy na podłodze po gumowych podeszwach można czyścic terpentyną albo zwyczajną gumka do mazania .
Lustra - czyścimy  kredą rozrobioną ze spirytusem.
Klamki i okucia z mosiądzu - czyścimy kredą rozrobioną ze spirytusem. Zielone naloty czyścimy kwasem z kiszonej kapusty z popiołem lub solą zwilżoną octem.
Czarne rysy na podłodze po gumowych podeszwach - czyścimy terpentyną albo zwyczajną gumka do mazania. Ramy złocone  - czyścimy przekrojoną na pół cebulą.
Białe plamy na meblach po gorących naczyniach na drewnianych meblach - czyścimy  gęstą papka z soli i oliwy, która nałóż na splamione miejsce i zostaw na trzy godziny. Białe plamy na meblach po gorących naczyniach na drewnianych meblach - czyścimy gęstą papka z soli i oliwy,
Bambus - czyścimy wodą z dodatkiem soli.
Meble z rattanu i wikliny  - konserwujemy  roztworem wody, soku z cytryny i wody utlenionej (proporcje odpowiednio 1 litr : 4 łyżki : 4 łyżki).
Srebro - czyścimy sokiem z cytryny wymieszanym z popiołem (z papierosów lub innym) na gęstą papkę likwiduje poczerniałe miejsca na wyrobach ze srebra . Po tym zabiegu należy przedmioty opłukać letnią wodą i wytrzeć do sucha. Metoda druga: na 1 litr wody dodaj po łyżce octu (10%) i sody oczyszczonej, zanurz srebra w roztworze (nie mogą wystawać) na 15 minut a następnie opłucz i starannie powycieraj miękką szmatką. / Srebrną biżuterię myjemy w wodzie z amoniakiem.
Gąbka - czyścimy gąbkę ce zarówno tą naturalną jak i syntetyczną gdy po pewnym czasie zbiera się na niej brud i resztki mydła. Możemy  te zanieczyszczenia usunąć za pomocą soku z cytryny. Wkładamy gąbkę do niewielkiego naczynia tak aby była lekko ściśnięta i polej sokiem. Pozostałą skórką obkładamy gąbkę i zalewamy ją gorącą wodą na 24 godziny. Po tym czasie gąbkę dobrze płuczemy.
Szkło żaroodporne - Jeżeli chcemy dobrze odczyścić naczynie ze szkła żaroodpornego, namoczmy je w wodzie z solą i płynem do mycia naczyń . Po jakimś czasie umyjemy je już bez trudu. 
Czyszczenie złota - myjemy w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła oraz sody krystalicznej (50 g mydła i 5 g wody) . Następnie płuczemy w ciepłej wodzie, suszymy i zanurzamy w spirytusie denaturowym. Po wysuszeniu polerujemy. 
Mycie różnych powierzchni w mieszkaniu (za wyjątkiem szyb) - zmieszać łyżeczkę mydła w płynie, 1 łyżeczkę boraksu, wyciśnięty sok z cytryny, 1 l ciepłej wody.
Brudne drewniane łyżki i łopatki - Namoczyć w roztworze sody oczyszczonej. Dobrze jest drewnianą rzecz przed pierwszym użyciem nasmarować oliwą z oliwek.
Brudne buty - możemy czyścić wewnętrzną stroną skórki banana , polerowanie nie będzie potrzebne.
Złoto : myjemy w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła oraz sody krystaliczneju (50 g mydła i 5 g wody ) . Następnie płuczemy w ciepłej wodzie , suszymy i zanurzamy w spirytusie denaturowanym. Po wysuszeniu polerujemy.
  top
Praktyczne
Świece
- palą się jaśniej i wolniej się stapiają, jeśli naokoło knota podsypiemy trochę soli.
Szuflady - wyciąganie i wsuwanie sprawia trudność smarujemy suchym mydłem.
Farbujące buty - jeśli buty farbują ci rajstopy przetrzyj je szmatką nasączoną octem lub spryskaj lakierem do włosów. Buty możesz włożyć dopiero gdy całkowicie wyschną.
Bąble na pięcie - pozostałe  po niewygodnym pantoflu - można zlikwidować , przyklejając na noc kompres z miękiszu chleba , zagniecionego z odrobiną mleka i krochmalu .
Pękniete jako w czasie gotowania - Jeśli w czasie gotowania (mimo dodania do wrzątku szczypty soli) pęknie skorupka , wlewamy do rondelka trochę octu, a białko wówczas nie wypłynie .
Przykry zapach ryby - fusy z herbaty zalane woda na patelni , na której smażyła się ryba , należy doprowadzić do wrzenia i odstawić do wyschnięcia . W ten sposób zlikwidujemy przykry zapach ryby .
Przypalony garnek - Wsypać na dno grnka pół szklanki soli kuchennej i zalć dwiema szklankami wrzątku. Odczekać pół godziny, aż sól się rozpuści i zacznie działac. Następnie usunąć przypaleniznę czyścickiem kuchennym.
Szpinak- powinniśmy kroić nożem ze stali nierdzewnej , a wszystko przez polifenole zawarte w liściach . Jeżeli pokroimy szpinak zwykłym żelaznym ostrzem, nóż jak i liście szpinaku przebarwiłyby się . W czasie krojenia dochodzi do reakcji między polifenolami i żelazem. Powstają ciemne przebarwienia na ostrzu, które trudno usunąc. Polifenole wchodzą w skład wielu warzyw i sprawiają , że osoby stosujące dietę warzywną często cierpią na niedobór żelaza. Wzbogacanie tego typu diet solami żelaza jest często nieskuteczne , bo żelazo i tak nie jest przyswajalne. Poza tym zabarwione związki polifenoli z żelazem nadają jedzeniu nieapetyczny wygląd. /wł-opr/  
  top