DOLINA ROSPUDY
coor
E-mail  : coorgrunt@gmail.com Tel./Fax +48 61-8130123 GSM +48 506 171-223 
Adres : Polska/Poland woj.Wielkopolskie (WLP) • 62-031 Luboń, ul. Zielona 30
pl
Polski
en
English
de
Deutsch
fr
Français
es
Español
ru
Русский
it
Italiano
Wynajem  WL - Języki opisujące wynajem obiektów rekreacyjnych w Polsce i w Europie
Strona główna
Podaj numer oferty:
Jak wyszukać ofertę Jak umieścić ofertę
  SPRAWDŹ !!!
Promocje Oferty specjalne Poszukujemy FORUM Dobór domu projekty  Projekty
  KALKULACJE
koszty transakcji  Koszty transakcji
kredyty  Kredyty
ubezpieczenia  Ubezpieczenie
wycena  Wycena
  KURS WALUT ŚREDNI NBP
WALUTA KURS
1 EUR 4.4621 PLN
1 CHF 4.6507 PLN
1 USD 4.0832 PLN
1 GBP 5.2091 PLN
  INFORMACJE OGÓLNE
Informacje o Firmie Opis pośrednictwa Opis wynajmu ob.rekr. WL
  INFORMACJE - TRANSAKCJE
Dokumenty Słownik   pl  »  uk Słownik pojęć Porady mls Nasi partnerzy w MLS Jak umieścić ofertę w MLS
  INFORMACJE - ZAPYTANIA
Zapytanie ofertowe Zgłoszenie oferty Info rezerw. WL ON-line Rezerwacja IMPREZY
  MAPY - IKONY
Mapy Ikony jak do nas dojechać  Jak do Nas dojechać
 
Powrót--->Wyposażenie
 l_ico_21.jpg                                                                   Inne wyposażenie
   Środki ogniodporne           Środki ochronne do drewna      
   Oferty - INNE  
   Środki ochronne do drewna
                                                                                      Impregnaty Farby Lakiery
705(Wyp).gif                                                            Impregnaty (bejce)
     Cel stosowania Ocena szkodliwości preparatów Rodzaje impregantów Dobór kolorów Zalecenia producentów 
   Cel stosowania impregnatów
Drewno by zachowało swą trwałość na długie lata powinno być zabezpieczone przed wodą , ogniem i szkodnikami . Drewno w naturalny sposób pochłania wilgoć i w równie naturalny sposób ją oddaje . Jeśli jednak będzie zbyt długo wilgotne i wystąpią sprzyjające warunki atmosferyczne , stanie się ono pożywką dla grzybów , glonów i porostów . W drewnie niewłaściwie suszonym , spękanym bardzo łatwo owady składają jaja  , z których  po pewnym czasie wylęgają się larwy niszczące skutecznie drewno .Najczęściej drewno jednak jest atakowane przez grzyby domowe i pleśnie przy zawilgoceniu powyżej 20% powodując gnicie a tym samym zmniejszając wytrzymałość drewna . Pleśnie atakują powierzchnię drewna  , przez co traci estetyczny wygląd .  Nie zmniejszają jednak wytrzymałości drewna . W pomieszczeniu , w którym jest zapleśniałe drewno , panuje mikroklimat szkodliwy dla zdrowia ludzkiego . Grzyby i pleśnie są groźne również dlatego , że szybko się rozprzestrzeniają . Drewno wystawione na długotrwałe działanie promieni słonecznych także może ulec zniszczeniu .Promienie UV sprawiają bowiem , że włókna drewna odspajają się od siebie . Drewno kruszeje . Po każdym deszczu odspojone włókna zostają  wymywane , co osłabia strukturę drewna . Proces ten jest jednak powolny . Glony ,  mchy , porosty , bakterie - one również źle wpływają na trwałość drewna . Odżywiają się bowiem zawartymi w nim substancjami . Są jednak najmniej groźnym przeciwnikiem , gdyż powodowane przez nie straty są znikome . Praktycznie nie ma środków całkowicie zabezpieczających drewno przed pożarem - mogą tylko opóźnić zapalenie się drewna . O wiele korzystniejsze jest obudowywanie - poszycie-- ścian płytą typu FERMACELL .Badania dowiodły, że płyty te całkowicie uniemożliwiają spalenie drewna !!!
top                                                                                                                                                   Impregnaty
   Ocena szkodliwości preparatów
Wszystkie preparaty ochrony drewna są szkodliwe dla zdrowia . Skuteczny preparat musi niszczyć drobnoustroje obecne w drewnie i uniemożliwić ich ewentualny rozwój w przyszłości . Substancje czynne preparatów grzybobójczych najczęściej odznaczają się dużą toksycznością . Im bardziej toksyczna jest substancja obecna w preparacie , tym jest on skuteczniejszy, lecz jednocześnie bardziej niebezpieczny dla człowieka . W przeszłości ( w latach 60-tych ) do zabezpieczania drewna budowlanego i materiałów drewnopochodnych w mieszkaniach i pomieszczeniach  przeznaczonych na pobyt ludzi powszechnie stosowano w Polsce bardzo niebezpieczne dla zdrowia impregnaty , tzw. ksylamity .W pomieszczeniach , do których wprowadzano te preparaty przez kilka , a nawet kilkanaście lat utrzymywało się niedopuszczalne stężenie związków fenolowych , w tym bardzo toksycznych chlorofenoli , czemu towarzyszył bardzo nieprzyjemny zapach . Ponieważ wietrzenie tych pomieszczeń okazało się nieskuteczne , jedynym sposobem na zapewnienie bezpiecznych dla zdrowia warunków było usunięcie z budynku wszystkich elementów impregnowanych ksylamitami . Niezbędne okazały się przesiedlenia mieszkańców , okresowe zamykanie szkół i innych obiektów użyteczności publicznej na czas wykonania remontów . Od 1975 roku Instytut Techniki Budowlanej nie dopuszcza do stosowania w budownictwie konkretnego wyrobu bez uzyskania orzeczenia o nieszkodliwości. . Dlatego kupując impregnat należy zwrócić uwagę na znaczek ITB i PZH oraz świadectwo dopuszczenia do stosowania szczególnie te sprowadzane z zagranicy . Brytyjski Zakład badań Budowlanych oceniający wpływ metod ,  materiałów procedur  stosowanych w  procesie budowy domu (metoda BREEM) na środowisko naturalne za zrezygnowanie z impregnowania elementów drewnianych wewnątrz budynku , tam gdzie nie jest to normatywnie wymagane , za impregnowanie elementów w fabryce a nie na placu budowy ---  przyznaje dodatkowe punkty .Budynek który otrzyma wysoką ocenę punktową ma wyższą wartość rynkową .W Polsce również przewiduje się wprowadzenie metod związanych z oceną ekologiczną przy okazji określania wartości katastralnej budynku .Niemieckie normy nakładają na producentów domów z drewna zakaz stosowania preparatów impregnujących wewnątrz budynku , tam gdzie człowiek może być narażony na kontakt z tym środkiem . Bardzo dokładna obróbka drewna do bardzo gładkiej powierzchni (czterostronne struganie ) plus specjalna technologia suszenia komorowego( w autoklawach) pozwala ograniczyć do minimum ryzyko zaatakowania drewna przez różne mikroorganizmy(grzyby ,pleśnie ,bakterie) oraz organizmy wyższe (owady ) . Suszenie komorowe  sprawia , że drewno jest wyjałowione i przez to odporniejsze na zagrożenia biologiczne natomiast czterostronne struganie sprawia ,że drewno jest trudniej zapalne - płomienie „ślizgają „ się po ich powierzchni . 
top                                                                                                                                                   Impregnaty
   Rodzaje impregnatów
Skuteczność impregnatu zależy od gatunku drewna oraz od  tego z jakiej części drzewa zostało wycięte . W Polsce w budownictwie najczęściej stosuje się  drewno sosnowe , rzadziej - inne gatunki iglaste . Z drewna liściastego zwykle produkuje się elementy do wykańczania wnętrz : parkiety , boazerie , schody lub meble . Biel sosny jest łatwo nasycalny , natomiast twardziel sosny oraz drewno świerka i jodły trudno skutecznie zaimpregnować przez smarowanie czy spryskiwanie , nawet preparatami o bardzo dobrej penetracji w materiał w stanie powietrznosuchym (zawierającym 10-15% wilgoci). Takie drewno najlepiej zabezpieczyć metodą głębokiej impregnacji , zwłaszcza metodą ciśnieniową , która staje się coraz  powszechniej stosowana także w Polsce . Najczęściej spotykane na rynku rodzaje impregnatów zabezpieczających drewno przed owadami to :
preparaty solne - rozpuszczalne w wodzie (np. altaxin) . Są to mieszanki kilku soli najczęściej w  postaci proszku , rzadziej - ciekłego koncentratu lub gotowego roztworu . Wnikają bardzo płytko w drewno w stanie powietrzno-suchym (o wilgotności 10-15%) ,nawet gatunków stosunkowo dobrze wchłaniających impregnaty . Mogą zwiększać higroskopijność drewna , czyli jego zdolność do wchłaniania pary wodnej .Drewno nasyca się preparatem , smarując je lub opryskując ;
preparaty olejowe (np. drewnochron , dulux) lub-obecnie częściej stosowane - preparaty zawierające  rozcieńczalniki organiczne  Zwykle dobrze wnikają one w suche drewno , nawet jeśli stosuje się proste metody nasycania (smarowanie lub natrysk ) . .
preparaty impregnacyjno - dekoracyjne - często wodorozcieńczalne lub zawierające rozcieńczalniki organiczne . Nanosi się je przez smarowanie lub opryskiwanie . Wnikają w drewno i tworzą na nim cienką       powłokę , nadając mu pożądany kolor lub połysk . Wszystkie rodzaje impregnatów mogą być niebezpieczne , preparaty do impregnacji drewna mogą niekorzystnie oddziaływać na środowisko , uwalniając toksyczne opary przez krótszy lub dłuższy czas . Na opakowaniach zawsze powinna być informacja , czy można je stosować wewnątrz pomieszczeń . 
Porównanie właściwości preparatów : Impregnaty solne (rozpuszczalne w wodzie ) w porównaniu z   rozpuszczalnikowymi są bezwonne i niepalne . Zaimpregnowane nimi drewno jest mniej odporne na działanie wody niż drewno  zaimpregnowane  preparatami rozpuszczalnikowymi. Niektóre z preparatów solnych , mimo że dobrze wnikają w drewno , mogą zostać z niego wypłukane przez deszcz . Dlatego lepiej je stosować do impregnacji osłoniętych elementów więźby dachowej . Dodatkowo za takim stosowaniem preparatów solnych przemawia fakt , że nie mają one żadnych walorów dekoracyjnych , a niekiedy mogą nawet szpecić drewno (gdy kryształki soli zaczną się pojawiać na powierzchni drewna , czyli dojdzie do tak       zwanego wysolenia )Natomiast impregnaty rozpuszczalnikowe oprócz tego , że zabezpieczą drewno przed wilgocią , to jeszcze mogą nadać ładną barwę (orzech , kasztan , palisander itp.). 
top                                                                                                                                                  ↑Impregnaty
   Dobór kolorów
 c1.jpg c2.jpg c3.jpg c4.jpg c5.jpg c6.jpg c7.jpg
  0423/ 1636/ Y091   0357/ 1634/ X054   0384/ 1614/ L163   0459/ 1625/ Y098   0423/ 1633/ X146   0514/ 1639/ Y133   0384/ 1638/ X121
c8.jpg c9.jpg c10.jpg c11.jpg c12.jpg c13.jpg c14.jpg
  0423/ 1631/ X040   0230/ 1630/ X146   0298 /1637 / Y091   0230/ 1626 /Y096   0514/ 1627/ X040   0459/ 1628/ X150   0202/ 1632/ N162
c15.jpg c16.jpg c17.jpg c18.jpg c19.jpg c20.jpg c21.jpg
   0296/ 1622/ N115   0217/ 1635/ X131   0298/ 1620/ Y098   0296/ 1621/ Y096   0357/ 1610/ Y008   0298/ 1623/ X125   0384/ 1611/ X131
c22.jpg c23.jpg c24.jpg c25.jpg c26.jpg c27.jpg c28.jpg
  0217/ 1618/ L163   0384/ 1615/ Y008   0296/ 1624/ N115   0298/ 1617/ S106   0296/ 1619/ Y133   0423/ 1629/ S106   0459/ 1613/ X125
top                                                                                                                                                   Impregnaty
Wskazówki przy doborze kolorów na zewnatrz budynku : Dobierając kolor dachu / ściancokołu  powinniśmy uwzględnić otaczającą dom przyrodę .Kolory powinny stanowić uzupełnienie środowiska naturalnego i być dostosowane do niego nie naruszając wrażenia całości . Plan zagospodarowania przestrzennego zwykle ogranicza używanie określonych barw i środków zabezpieczających do drewna dlatego należy się z nim odpowiednio wcześniej zapoznać. Powyższe zestawienia kolorów pokazują jak można komponować kolory dachów , ścian i cokołów. Karta kolorów jest większa(16.000 kolorów)  i przed ich zakupem można to skonsultować z  agentem COOR . Na podstawie wzorców barw z pewnością można bedzie dobrać kolor , który spełni Państwa gusta. Efekt końcowy kolorystyczny środka zabezpieczajacego do drewna zależy od rodzaju , szorstkości , porowatości powierzchni oraz od grubości nałożonej warstwy środka zabezpieczającego do drewna. Dopiero po wykonaniu próbnego malowania można przekonać się o końcowym efekcie kolorystycznym . Półprzezroczyste środki zabezpieczające do drewna należy nakłądać nieprzerwanie przez całąą długość belki lub deski w celu uzyskania wrażenia jednolitości. Pamiętać też należy aby przed położeniem tego włąściwego impregantu w miarę szybko położyć właściwy podkład.
 Widok półprzezroczystego środka impregnujacego na drewnie ( widoczne słoje )
c_drew_1.jpg c_drew_2.jpg c_drew_3.jpg c_drew_4.jpg
 Widok Domów z drewna
d_dr1.jpg d_dr2.jpg  d_dr3.jpg 
d_dr4.jpg d_dr5.jpg
top                                                                                                                                                    Impregnaty
   Zalecenia producentów
Producent  domu z bala , domu szkieletowego , typowego domku letniskowego, domku narzędziowego ,    ogrodowego oraz elementów zabudowy ogrodowej stosuje charakterystyczny dla jego produkcji   impregnat .
Przy odnawianiu tych obiektów lub ich poszczególnych elementów  powinno używać się  tego samego środka    
   impregnującego jakim był pokryty dom w chwili jego kupna  ,żeby uniknąć niespodziewanych przebarwień  czy
   złuszczeń .
Drewno nie strugane wymaga więcej środka ochronnego .
Impregnaty , które chronią elementy zanurzone w wodzie (części pomostów czy mostków ) mogą    powodować
   zatrucie ryb i innych zwierząt wodnych . Dlatego części te najlepiej wykonać z drewna nieimpregnowanego .
   Fragmenty zanurzone w wodzie bez dostępu powietrza mogą przetrwać wiele lat .
Powłoki ochronne należy regularnie sprawdzać i odnawiać co 2-3 lata . Oznaką braku zabezpieczenia jest  szarzenie
   drewna 
                       Jeżeli masz pytania i chciałbyś wiedzieć więcej złóż  >>>   ZAPYTANIE OFERTOWE
   Środki ognioodporne
Środki ognioodporne są stosowane zarówno do ścian wykonanych z drewna jak i do dachów wykonanych z trzciny lub innych materiałów stosowanych na tzw. strzechę. Nie wszystkie środki stosowane na ściany znajdują zastosowanie na dach. Środki solne zabezpieczajace przed pożarem są niestety wypłukiwane przez opady deszczu.
top                                                                                                                                                   Impregnaty
705(Wyp).gif  Farby
Farby w przeciwieństwie do impregantów kryją rysunek drewna i stosowane są wtedy gdy już nam nie zależy na wyeksponowaniu charakterystycznych dla drewna słójów .

top
 705(Wyp).gif  Lakiery
Lakiery zawierają środki ochronne przed promieniowanie UV . Zastosowanie : do użytku zewnętrznego i wewnętrznego np. drewniane łodzie , podłogi , drzwi , okna ramy . 

top
 
   
                                                                Uwaga: Brak ofert oznacza ich aktualizację