DOLINA ROSPUDY
coor
E-mail  : coorgrunt@gmail.com Tel./Fax +48 61-8130123 GSM +48 506 171-223 
Adres : Polska/Poland woj.Wielkopolskie (WLP) • 62-031 Luboń, ul. Zielona 30
pl
Polski
en
English
de
Deutsch
fr
Français
es
Español
ru
Русский
it
Italiano
Wynajem  WL - Języki opisujące wynajem obiektów rekreacyjnych w Polsce i w Europie
Strona główna
Podaj numer oferty:
Jak wyszukać ofertę Jak umieścić ofertę
  SPRAWDŹ !!!
Promocje Oferty specjalne Poszukujemy FORUM Dobór domu projekty  Projekty
  KALKULACJE
koszty transakcji  Koszty transakcji
kredyty  Kredyty
ubezpieczenia  Ubezpieczenie
wycena  Wycena
  KURS WALUT ŚREDNI NBP
WALUTA KURS
1 EUR 4.4621 PLN
1 CHF 4.6507 PLN
1 USD 4.0832 PLN
1 GBP 5.2091 PLN
  INFORMACJE OGÓLNE
Informacje o Firmie Opis pośrednictwa Opis wynajmu ob.rekr. WL
  INFORMACJE - TRANSAKCJE
Dokumenty Słownik   pl  »  uk Słownik pojęć Porady mls Nasi partnerzy w MLS Jak umieścić ofertę w MLS
  INFORMACJE - ZAPYTANIA
Zapytanie ofertowe Zgłoszenie oferty Info rezerw. WL ON-line Rezerwacja IMPREZY
  MAPY - IKONY
Mapy Ikony jak do nas dojechać  Jak do Nas dojechać
 
 Powrót-->> SYSTEM SAUNY
696(Wyp).gif Technologia Budowy Saun  696(Wyp).gif
                                   Ogólnie o technologii budowy saun Sauny ogrodowe Sauny mieszkaniowe
    Ogólnie o technologii budowy saun
Jaka duża sauna
Sauna może mieć dowolne wymiary , choć nie powinna być zbyt mała . Dobrze jest w saunie leżeć , gdyż wtedy całe ciało się nagrzewa równomiernie . Aby jednak możliwy był odpoczynek w pozycji leżącej , przynajmniej jeden bok sauny powinien mieć nie mniej niż 2 metry . W bardzo małych pomieszczeniach instaluje się jednak sauny mniejsze , w których kąpieli zażywa się na siedząco . Przeciętnie sauna powinna pozwalać na jednoczesny pobyt w niej 3-ch osób(średniej wielkości rodzina ) i ich odpoczynek nie tylko w pozycji siedzącej , ale i leżącej . Wysokość domowej sauny powinna wynosić co najmniej 2 metry .
Sauna prefabrykowana
Kupując saunę z elementów prefabrykowanych możemy ją bardzo łatwo samemu zmontować przy użyciu bardzo prostych narzędzi . Montaż można też zlecić profesjonalnej firmie .
Sauna budowana na miejscu
Jeśli niemożliwe jest zainstalowanie sauny prefabrykowanej ze względu na liczne załamania ścian , sufitu - pozostaje budowa sauny na miejscu . Tylko specjalistyczna firma może to wykonać.
Projektując saunę , natrysk oraz część wypoczynkową należy bardzo starannie zaplanować obieg i wymianę powietrza w całym obiekcie . Źle zrobiona wentylacja powoduje zawilgocenie pomieszczeń , powstawanie grzybów na ścianach . Projektowanie to sztuka - od prawidłowego zaprojektowania zależy w przyszłości osiągnięcie "ducha " sauny , ale bez sugestii Inwestora , jego oczekiwań nigdy to się nie ziści .
Materiał użyty
Sauna jest zamkniętym , dobrze odizolowanym od reszty budynku pomieszczeniem. Materiał użyty do jej budowy powinien być odporny na działanie powietrza o wysokiej temperaturze .
top
Ściany i sufit
Wewnętrzne ściany sauny muszą być wykonane z paneli z odpowiedniego gatunku drewna , grubości co najmniej 12 mm . Do budowy sauny najczęściej stosuje się : świerk skandynawski, jodłę kanadyjską oraz cedr , który ma idealne właściwości jako materiał na saunę .Ważne jest , aby drewno miało jak najmniej sęków i minimalna ilość żywicy (aby nie narażać ciała na kontakt z rozgrzaną żywicą ) . Między warstwami paneli drewnianych znajduje się izolacja termiczna , najlepiej z wełny mineralnej . Jej grubość może wynosić od 45 do 100 mm . Styropian nie jest odporny na wysoką temperaturę , nie powinno się więc wykonywać izolacji z płyt styropianowych Odpowiednia izolacja jest bardzo ważnym elementem kabiny sauny . Sprawia ,że czas nagrzewania skraca się do minimum , obniżając tym samym koszty eksploatacji .
Sauny z bali
Sauny mogą być również wykonywane z pełnych bali drewnianych - wtedy izolacja z wełny mineralnej nie jest konieczna .Sauna wewnątrz domu nie musi mieć dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej . Wbrew obiegowym opiniom - jest najbardziej suchym pomieszczeniem w całym domu . Zewnętrzne ściany sauny mogą być wykończone dowolnym materiałem - drewnem , płytą pilśniową lub płytą gipsowa . Aby zabezpieczyć drewniane elementy ścian przed wchłanianiem wody zbierającej się na podłodze sauny powinno się ustawić je na przykład na aluminiowych profilach .
Podłoga
Podłoga sauny musi być wykonana z materiału odpornego na wodę i temperaturę . Może to być terakota lub wykładzina ze sztucznego tworzywa . Aby powierzchnia podłogi w saunie nie była śliska , a więc stąpanie po niej było bezpieczne , można ją dodatkowo wyłożyć drewnianymi kratkami podłogowymi . Podłogi sauny nie trzeba izolować . Elementy drewniane , takie jak kratka podłogowa , próg w drzwiach czy klamki powinny być zabezpieczone specjalnym lakierem ( stosowanym na przykład do impregnacji drewnianych łódek )
top
Odpływ wody w podłodze --jest wymagany tylko w saunach parowo-ziołowych . Warto go jednak wykonać w każdej saunie , gdyż łatwiej wtedy utrzymać czystość . Należy pamiętać , aby kratek odpływu nie umieszczać tuż pod piecem , gdyż mogą być przez nie wciągane nieprzyjemne zapachy z kanalizacji .
Piec - powinien stać przy ścianie w której znajdują się drzwi . Działający piec wymusza cyrkulację powietrza w saunie . Dlatego umieszczenie drzwi na tej samej ścianie co piec pozwala na szybkie ogrzanie powietrza , które dostaje się do sauny podczas otwierania drzwi . Jeśli na ścianie z drzwiami nie ma miejsca na piec , w drodze wyjątku można umieścić piec na ścianie bocznej , ale zawsze jak najbliżej drzwi .
Drzwi - w saunie powinny zawsze otwierać się na zewnątrz i mieć okienko by można było zajrzeć co się dzieje w środku . Mogą być one wykonane z drewna lub szkła hartowanego . Zamontowany w nich zamek(rolkowy) powinien gwarantować otwieranie się drzwi poprzez ich lekkie pchnięcie , a uchwyty lub klamki powinny być drewniane .
Impregnacja -wszystkie poziome powierzchnie ławek należy zaimpregnować specjalnymi , bezwonnymi i bezbarwnymi olejkami parafinowymi . Jeśli saunę buduje firma , to ona zaimpregnuje ławki Jeśli zaś saunę budujemy sami , musimy o to zadbać 
 Każda sauna jest budowana pod życzenia Klienta . Jaki ma być "duch "Państwa sauny dowiecie się w biurze firmy COOR
top
   Sauny Ogrodowe
                                                                                          Sauny naziemne Sauny - ziemianki
        Sauny naziemne
47gl.jpg  49.jpg 
Sauna z bali z drewna Kelo / o typowym sakandynawskim wyglądzie / . Mając swój ogród , można w nim wybudować saunę . Najlepiej jak saunę wybudujemy przy basenie z wodą gdzie będziemy mogli się schłodzić po seansie w saunie.
  Sauna Kelo - to sauna z tradycją / stylowy skandynawski domek z charakterystycznymi zdobieniami stolarki okien i drzwi /  .Finowie przez wiele stuleci Finowie suszyli swoją sosnę metodą do dzisiaj stosowaną o nazwie Kelo .
top                                                                                                                                    
Od kilku stuleci rośnie sosna fińska polarna , która rozpoczęła proces Kelo :polegającym na wolnym suszeniu drewna .W tym długim procesie lato-słońce i zima -śnieg pień drewna jest poddawany działaniu ulepszania .Ten proces Kelo wzbogaca drewno w trwałość i odporność . Kloc z zewnątrz pokrywa się srebrnoszarą patyną a wew`nątrz przybiera kolor złotawy. Mazerunek i linie należą do właściwości drewna Kelo .Dzięki jego zaletom jest to drewno nieprzypadkowo idealnym budulcem Klafs domek-sauna Kelo. Jeśli ktoś przynajmniej raz z takiej sauny korzystał , nie zapomni wrażenia jakie sauna , w dawnym stylu zrobiła na nim. Już tylko sam niespotykany zapach drewna Kelo jest wart , aby być zwolennikiem tej sauny . Dwuspadowy dach nadaje saunie skandynawski wygląd . Drzwi ,okno i część frontowa mogą , na życzenie ,być ozdobione rzeźbionym drewnem w stylu karelskim. Niezależnie od powietrza sauna w domku Kelo zawsze będzie Cię wprowadzała w zachwyt.
top                                                                                                                                    Sauny ogrodowe
d_sauny_2.jpg 
Tak ekskluzywne i zarazem bardzo drogie sauny KELO są bardzo efektowne ale też dla wielu Kowalskich niedostępne. Dlatego saunę można z powodzeniem wbudować w typowy  domek letniskowy wykonany z drewna. Sauna może być w takim domku osobnym czy dodatkowym pomieszczeniem . Możemy też na saunę przeznaczyć cały domek. Nieraz wystarczy adaptować nasz stary domek letniskowy na ten cel .
d_sauny_1.jpg 
top                                                                                                                                       Sauny ogrodowe
        Sauny - ziemianki
s-ziem_1.jpg  wn_s_ziem.jpg  s_ziem_2.jpg
Sauna ziemna z drewna Kelo - zagłębiona w ziemi to nawiązanie do sauny pierwotnej .Ściany są wykonane z solidnej konstrukcji - z wyselekcjonowanych pni łączonych ze sobą za pomocą wrębu narożnego .Wariant sauny z poziomych nieokorowanych bali  + dach pokryty darnią lub trawą wkomponowuję taką saunę  w otaczający  ją  krajobraz  .Komin ponad darnią wykonany z naturalnego kamienia również harmonicznie się wkomponowuje w otoczenie jakie najczęściej występuje na ogrodzie czyli zielony trawnik. Wewnątrz goście - w rustykalnej atmosferze  , siedzą na leżankach ułożonych w formie stopni z miękkiego drewna bez sęków. Leżanki można wyjmować co ułatwia czyszczenie wnętrza . Piec wewnątrz może być murowany i wykończony kamieniem naturalnym . Dodatkowo czaru wnętrza dodaje umieszczony pośrodku piec wokół którego gromadzą się nasi przyjaciele . Całość dopełnia delikatnie ukryte  światło w kolorze żółtym co daje poczucie ciepła .
top                                                                                                                                       Sauny ogrodowe
    Sauny Mieszkaniowe
                                                                                      Sauny drewniane Sauny tekstylne
        Sauny drewniane
         wielkość kształt charakterystyczne elementy montaż  Inne funkcje • Materiały i rozwiązania techniczne
   Wielkość sauny
18.jpg  19.jpg  20.jpg  21.jpg  22.jpg  23.jpg 
Zanim zdecydujemy się na zakup sauny jako wyposażenie wnętrza mieszkania czy domu , domku letniskowego warto zmierzyć  pomieszczenie w którym ma stać sauna . Producenci produkuja sauny w normatywnych rozmiarach gdyż muszą pilnować rygoru wymogów sanitarnych i bhp . Sauna np. nie może być zbyt niska i w pomieszczeniach piwnicznych nieraz trudno ją wstawić . Sauna powinna też mieć trochę wolnej przestrzeni wokół i nie powinna przylegać bezpośrednio do ścian. Na powyższych szkicach widać różnice jakie występują w zależności od wielkości sauny : ilość ławek oraz miejsce usytuowania pieca w saunie. Piec w saunie można usytuować z prawej lub lewej strony drzwi wejściowych . Najczęściej w typowej saunie znajduje się 1 do 4 osób leżących lub 6 osób siedzących .Ta ilość wynika z modelu typowej rodziny 2+2+2 .
top                                                                                                Kształt sauny                                          Sauny mieszkaniowe
s_ksz_1.jpg  s_ksz_2.jpg  s_ksz_3.jpg  s_beczka.jpg  s_ksz_4.jpg  s_ksz_5.jpg  s_ksz_6.jpg 
 kwadrat ścięty kwadrat  mocno ścięty 
 kwadrat
 beczka  koło  ścięty prostokąt  prostokąt
top                                            ,                               Chrakterystyczne elementy sauny                          
                                                                                              wnetrze  akcesoria
 Drzwi pełne lub szklane  Wnętrze sauny    Oparcie + podnóżek
 25.jpg   36.jpg  

  26.jpg    27.jpg 
 
30.jpg
  Widok na uporządkowane wnętrze typwej sauny mieszkaniowej
 29.jpg
35.jpg28.jpg

16.jpg
 Drzwi całe lub połówki     Półka + oświetlenie
top                                                                                                                               Sauny mieszkaniowe 
   Akcesoria + Elementy techniki + Inne  
s_akc_1.jpg  s_akc_2.jpg  s_akc_3.jpg  s_akc_6.jpg  s_akc_5.jpg  s_akc_7.jpg   s_akc_4.jpg
 Cebrzyk  Chochla  Rózga  Piec  Termometr  Wanna  Podgłówek
top                                                                                                                                Sauny mieszkaniowe
                                                                                                Samodzielny Montaż
39.jpg 40.jpg 41.jpg  42.jpg  43.jpg 
38.jpg 24.jpg 44.jpg
37.jpg 45.jpg
Montaż sauny "z paczki "- jest bardzo łatwy jak to widać na powyższych zdjeciach . Majac odpowiedni instruktaż można bez trudu zbudować taką saunę w kilka godzin. . Tylko przyłącze elektryczne (prąd trójfazowy 380 V) musi zostać wykonane przez elektryka z odpowiednimi uprawnieniami - elektrycznymi .
top                                                                              Inne funkcje  sauny                                       Sauny mieszkaniowe
 50.jpg  10.jpg  14.jpg
 Wzory saun do wnętrz  Rodzinne zażywanie kąpieli w saunie
 51.jpg 52.jpg 
top                                                                                                                              Sauny mieszkaniowe
 12.jpg
Dodatkowe funkcje -wokół  sauny: Projektując saunę jako osobne pomieszczenie w którym będziemy zażywali kąpieli warto przewidzieć inne dodatkowe funkcje jakie  można połaczyć z funkcją  samej sauny. Po kapieli powinniśmy sie schłodzić np. w natrysku . W pokoju saunowym możemy urządzić sobie też np. siłownię . Nasze dzieci mogą też z takiego pomieszczenia korzystać jako pokój do różnego rodzaju gier,zabaw sportowych . Sauna jest jak widać inspirująca !!!
13.jpg 
top                                                                          Materiały + Rozwiązania techniczne                    Sauny mieszkaniowe
Budując saunę  musimy pamiętać o zachowaniu odpowiedniej zależności pomiędzy temperaturą i wilgotnością - dwóch najważniejszych czynnikach sauny. Specjaliści określają  tę zależność „prawo sumy 110" w myśl której suma wymienionych dwóch czynników winna wynosić 110, przy czym temperatura mierzona jest w oC a wilgotność w %. Dla przykładu temperatura 75oC, wilgotność 35%. co razem daje 110 .Przygotowanie miejsca na saunę :  podłogę powinna być z płytek ceramicznych. + ewentualnie kratka ściekowa. W pobliże kabiny należy podprowadzić prąd, najlepiej trójfazowy, i zakończyć przewód puszką. Pomieszczenie, w którym stać będzie sauna, powinno mieć wentylację grawitacyjną lub wywiew mechaniczny .Instalacje elektryczne w saunie prowadzimy zwykle w rurkach Peshla. Jednak przewody elektryczne muszą być mimo to w osłonach silikonowych - tak wymagają przepisy budowlane. Instalacje elektryczne potrzebne będą do podłączenia pieca i do oświetlenia kabiny. Jeśli piec będzie zawieszony na ścianie, pamiętamy o wzmocnieniu kabiny w miejscu zawieszenia pieca. Zawsze wcześniej planujemy miejsca w których będzie oświetlenie i tam doprowadzamy przewody elektryczne.
Konstrukcja sauny
Ściany i sufit :Wnętrze sauny można wykonać z paneli drewnianych z odpowiedniego gatunku drewna .Wybór drewna na ściany: oddzielnie wybieramy drewno wewnętrzne, oddzielnie drewno zewnętrzne. Najpopularniejsze i najtańsze drewno to klepki świerkowe, dalej mamy klepki sosnowe, klepki z drewna liściastego a także  klepki z drewna egzotycznego: abachi, mahoń, cedr. Na życzenie Klienta można wykonać klepki o innych parametrach i z innych gatunków drewna .
.Grubość paneli ściennych to minimum 12 mm, a gatunek drewna najczęściej używanego wewnątrz sauny to: jodła kanadyjska, świerk skandynawski oraz cedr. Drewno użyte do wykonania powinno mieć mało sęków oraz zawierać jak najmniej żywicy.Grubość izolacji znajdującej się  się pod warstwą paneli drewnianych powinna wahać się od 45 do 100 mm i najlepiej do tego nadaje sie wełna mineralna. Styropian jest nieodporny na wysokie temperatury. Dobrze wykonana izolacja pozwoli nam na znaczne obniżenie kosztów eksploatacji sauny poprzez znaczne skrócenie czasu nagrzewania się. Szczególnie ważna jest izolacja   kiedy zdecydujemy się wykonać saunę z pełnych bali drewnianych.Do izolacji używa się ogólnie stosowane materiały jak np. wełna mineralna oraz folię parotermoizolacyjną. Decydując się na saunę wewnątrz domu czy mieszkaniu przeznaczamy na ten cel najbardziej suche pomieszczenie .Nie musimy wtedy stosować dodatkowej izolacji przeciwwilgociowej. Ściany zewnętrzne sauny można wykończyć dowolnie. Stosujemy do tego  drewno, płyty gipsowe czy też pilśniowe. Podłogi :Na podłogę w saunie wykorzystujemy materiał odporny na wilgoć oraz działanie wysokiej temperatury. Najlepsza jest  terakota lub też wykładzina z tworzywa sztucznego. Podłoga w saunie wskutek działania pary może być śliska dlatego  można użyć w tym celu kratek podłogowch z drewna. Podłogi , kratki ,  klamki czy próg najlepiej izolować stosując do tego celu lakier stosowany do impregnacji łódek Odpływ wody w saunie zalecany jest wprawdzie tylko w saunach parowo - ziołowych, ale zastosowanie odpływu wody w innych rodzajach saun pomoże nam w zachowaniu czystości. Należy też pamiętać aby kratka odpływu nie znajdowała się tuż pod piecem ze względu na to , że mogą być zasysane nieprzyjemne zapachy z kanalizacji.Drzwi wejściowe : Kupujemy je gotowe wraz z sauną  albo robimy sami według włąsnego projektu . Drzwi zwykle zaopatrzone są w szybę, większą lub mniejszą, a czasem skrzydło drzwi to sama tafla szklana bez ramy .Okno w saunie : Rozważamy sprawę okna w saunie. Okno ozdobi saunę, a przede wszystkim stworzy w kabinie wrażenie przestronności .
Wentylacja sauny : Budując  saunę w domu łączymy ją z natryskiem oraz miejscem do wypoczynku . Należy wiec pamiętać o wykonaniu właściwej wentylacji - wymianie oraz obiegu powietrza. Wadliwie zaprojektowany i wykonany system wentylacyjny może stać się przyczyną zawilgocenia pomieszczeń . Pojawia się  wtedy w tych pomieszczeniach grzyb na ścianie nieraz też osiągniemy efekt przegrzewania się elementów wewnątrz sauny, a nawet pożar.
Przeciwdziałać temu możemy zapewniając odpowiednie doprowadzenie świeżego powietrza oraz odprowadzenie wilgotnego i ciepłego na zewnątrz. Powietrze w saunie powinno mieć możliwość swobodnej cyrkulacji. Można to osiągnąć poprzez zainstalowanie otworów wlotu i wylotu powietrza. Musimy też zapewnić swobodną cyrkulację powietrza i dlatego  należy zachować odpowiedni odstęp pomiędzy kabiną a ścianą pomieszczenia.
Oświetlenie w saunie :Do tego celu stosuje się specjalne oprawy oświetleniowe ze szczelnym kloszem całkowicie zasłaniającym żarówkę, izolując ją od wilgoci, a tym samym zabezpieczając ją przed pęknięciem. Pamiętajmy również o niezbyt silnym nasileniu światła w saunie, musi ono bowiem sprzyjać relaksującej atmosferze jaka powinna panować w saunie. Jak chcemy stworzyć ciekawy nastrój w saunie oprawki oświetleniowe możemy umieścić na przykład pod ławkami. Nie należy umieszczać oprawek w bezpośrednim otoczeniu pieca.
Piece w saunie : Piec nieodpowiednio dobrany jest w saunie bezużyteczny .Kiedyś powszechnie stosowane były piece opalane  na drewno , które obecnie są wypierane przez piece elektryczne .Piece na drewno stosują ci , którzy  cenią tradycję . Cieszą się wtedy  prawdziwą sauną fińską. Największą zaletą ich jest fakt, iż można je instalować wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. Wymagają jednak oddzielnego przewodu dymowego. Piece takie najczęściej stosowane są w saunach rustykalnych wewnątrz domu lub na zewnątrz.Można też zastosować w nich pojemniki na wodę, która gotując się wytwarza parę.  Elektryczne piece do sauny w porównaniu z tymi opalanymi na drewno nie wymagają odprowadzania spalin, są łatwe w użytkowaniu, nie trzeba oczyszczać ich z popiołu i uzupełniać opału. Mogą  one też być dodatkowo wyposażone w dodatkowe pojemniki na zioła lub generator pary dzięki, któremu nie potrzebne jest stosowanie oddzielnego urządzenia do wytwarzania pary.Obsługa pieców elektrycznych jest łatwa, a montaż niesłychanie prosty. Koszt eksploatacji przy obecnych cenach oraz problemach z drewnem jest niewielki. Moc pieca dobieramy zależnie od kubatury naszej sauny. W saunach domowych najczęściej przyjmuje się przelicznik, że na 1 m3 potrzeba 1 kW mocy pieca. Firmy oferują najczęściej  piece o mocy od 2 do 20 kW. Piece o mocy do 5 kW mogą mieć zasilanie jednofazowe, większe - powyżej 5 kW wymagają już przyłącza trójfazowego. Dokładne wymagania odnośnie przyłącza elektrycznego są omówione  w dokumentacji technicznej pieca. 
Ławy w saunie : ilość i rozmieszczenie ław do leżenia należy planować na etapie projektowania . Zwykle w saunie ławy umieszczone są dna dwóch poziomach. Niższa ława powinna być na takiej wysokości, aby było wygodnie na niej siadać i wstawać z niej. Górna na takiej wysokości, aby można bylo na niej usiąść. Szerokość ław to zwykle 50 - 60 cm. Najczęściej wykonane są z drewna abachi , rzadziej z innych gatunków drewna.  Należy pamiętać o wzmocnieniu ścian kabiny w miejscach zawieszenia ław.  Takie same listwy z drewna abachi wykorzystuje się  też na wykonanie osłony pieca, kratki na podłogę /gretingu/ i ewentualnie osłon pod ławy i oparć. Do średniej wielkości sauny  potrzeba około 70 metrów takich listew /3 ławy, podłoga, osłona pieca, oparcia, osłony pod dolnymi ławami/.
                                                                                        Minimalna wysokość sauny - 210 cm !!!
top                                                                                                                             Sauny mieszkaniowe
                                                                                            Sauny tekstylne
Saunarium-bardzo łatwa do ustawienia, nie wymaga stałego miejsca, zapewnia wszelkie zalety sauny tradycyjnej , poprawia krążenie krwi , nawilża skórę , działa odchudzająco , wpływa na szybsze spalanie nadmiernej tkanki tłuszczowej, likwiduje cellulitis  , oczyszcz organizm , działa na zasadzie witalizującego dogłębnego ciepła podczerwonego .
Dane techniczne : wymiary kabiny 80 x 80 x 115 / kabel : wtyczka - zegar 230cm , Zegar - radiator 245 cm . Zegar na czas 1 do 30 minut / Napięcie 230V , 50-60 Hz  / Wydajność 1500 W +/- 10% /Ciężar : kabina 2kg , radiatory 6 kg , krzesłao 3,2 kg . Razem tylko 11,2 kg / Montaż w 3 minuty. Łatwa obsługa. Zajmuje mało miejsca. Przenosne i lekkie. Niski pobór energii(3-5% sauny konwencjonalnej), niska cena,3lata gwarancji,posiada atestyCE,TUV,IEC, SGS , EC , ISO, pozwolenia na sprzedaż w aptekach | Poniżej są pokazane różne wzory takich saun parowych - domowych .
top                                                                                                                               Sauny mieszkaniowe
  sr_2.jpg sr_1.jpg    sr_4.jpg           sr_6.jpg  
  sr_3.jpg   sr_5.jpg     sr_7.jpg     sr_8.jpg  
Zasady korzystania z saunarium: 
  1.Przed przystąpieniem do instalacji saunę należy swobodnie rozłożyć na podłodze 
  2.Podłączyć końcówkę węża pompki do gniazda umieszczonego na dole sauny.
  3.Pompować przez naciskanie pompki. Należy uważać, aby nie doszło do rozszczelnienia materiału.
  4.Podczas pompowania należy przytrzymać saunę rękoma w celu jej  równomiernego  rozkładania się.
  5.Podłączyć wąż do parownika a następnie zamocować go do gniazda sauny umieszczonego na dole. 
  6.Parownik należy napełnić zimną lub gorącą wodą do wskazanego poziomu
     (w razie potrzeby można dodać  ekstraktu ziołowego). 
  7.Podłączyć wtyczkę kabla zasilającego parownika do gniazda sieciowego. 
  8.Przy pomocy pokrętła umieszczonego z przodu parownika ustawić pożądany czas.  
  9.Do środka sauny wstawić krzesło i zapiąć zamek.
10.Po około 3-5 minutach wejść do środka, usiąść na krześle i zapiąć zamek. Należy zwracać baczną uwagę, aby nie
     dotknąć otworu parowego umieszczonego wewnątrz sauny
11.Po zakończeniu użytkowania należy wyczyścić wnętrze i odstawić saunę do suchego miejsca.
12.Parownik musi znajdować się na zewnątrz sauny.
top                                                        Sauny ogrodowe                                Sauny mieszkaniowe