DOLINA ROSPUDY
coor
E-mail  : coorgrunt@gmail.com Tel./Fax +48 61-8130123 GSM +48 506 171-223 
Adres : Polska/Poland woj.Wielkopolskie (WLP) • 62-031 Luboń, ul. Zielona 30
pl
Polski
en
English
de
Deutsch
fr
Français
es
Español
ru
Русский
it
Italiano
Wynajem  WL - Języki opisujące wynajem obiektów rekreacyjnych w Polsce i w Europie
Strona główna
Podaj numer oferty:
Jak wyszukać ofertę Jak umieścić ofertę
  SPRAWDŹ !!!
Promocje Oferty specjalne Poszukujemy FORUM Dobór domu projekty  Projekty
  KALKULACJE
koszty transakcji  Koszty transakcji
kredyty  Kredyty
ubezpieczenia  Ubezpieczenie
wycena  Wycena
  KURS WALUT ŚREDNI NBP
WALUTA KURS
1 EUR 4.4621 PLN
1 CHF 4.6507 PLN
1 USD 4.0832 PLN
1 GBP 5.2091 PLN
  INFORMACJE OGÓLNE
Informacje o Firmie Opis pośrednictwa Opis wynajmu ob.rekr. WL
  INFORMACJE - TRANSAKCJE
Dokumenty Słownik   pl  »  uk Słownik pojęć Porady mls Nasi partnerzy w MLS Jak umieścić ofertę w MLS
  INFORMACJE - ZAPYTANIA
Zapytanie ofertowe Zgłoszenie oferty Info rezerw. WL ON-line Rezerwacja IMPREZY
  MAPY - IKONY
Mapy Ikony jak do nas dojechać  Jak do Nas dojechać
 
Powrót - >> SYSTEM SAUNY
696(Wyp).gif  Wyposażenie sauny 696(Wyp).gif
Wentylacja Piece  Kamienie-piec Oświetlenie  Efekty specjalne  Ławki  Podgłówki Dod.  pomieszczenia Inne 
   Wentylacja w saunie
Projektując saunę, natrysk oraz część wypoczynkową należy bardzo starannie zaplanować obieg i wymianę powietrza w całym obiekcie gdyż wentylacja musi zapewniać sześciokrotną wymianę powietrza w kabinie w ciągu godziny. Źle zrobiona wentylacja powoduje zawilgocenie pomieszczeń, powstawanie grzybów na ścianach, przegrzewanie się elementów wewnątrz sauny, a w najgorszym wypadku może doprowadzić powstania pożaru. Dlatego ważne jest sprawne doprowadzenie świeżego oraz odprowadzenie ciepłego i wilgotnego powietrza. W tym celu należy zrobić specjalne wloty i wyloty powietrza.Kabiny saunowej nie podłącza się bezpośrednio do kanału wentylacyjnego, gdyż spowoduje to niepotrzebne straty energii.
went_2.jpg 
 Wokół konstrukcji sauny musi swobodnie przepływać powietrze. Dlatego między ścianami pomieszczenia a ścianami sauny powinien być co najmniej kilkucentymetrowy odstęp. Powietrze musi mieć także możliwość swobodnej cyrkulacji w pomieszczeniu, do którego odprowadzane jest powietrze. Otwór wlotowy powietrza do sauny powinien zawsze znajdować się bezpośrednio pod piecem. Powietrze do sauny powinno napływać z tego samego pomieszczenia, co powietrze dostające  się przez drzwi  podczas  wchodzenia i
went-saun.jpg 
wychodzenia z kabiny. Powierzchnia wlotu powietrza powinna wynosić około 100 cm 2. Należy pamiętać, aby otwór wlotowy był zawsze całkowicie otwarty podczas korzystania z sauny. Otwór wylotowy powietrza z sauny powinien znajdować się jak najdalej od otworu wlotowego. Największą odległość między otworami wlotu i wylotu powietrza uzyskuje się wtedy, gdy znajdują się one po przekątnej kabiny sauny. Powietrze z sauny może być odprowadzane przez : otwór znajdujący się w ścianie pod sufitem sauny, otwór w suficie sauny, kanał znajdujący się w narożniku pod sufitem.
top

   Piece
                                                                                            Piece na drewno Piece elektryczne
       Piec na drewno
Bez odpowiedniego pieca sauna nigdy nie będzie spełniała swojego zadania. Dawniej do wytworzenia odpowiedniej temperatury wykorzystywano tylko piece na drewno. Dzisiaj coraz częściej zastępują je piece elektryczne. Niewątpliwą zaletą pieca na drewno jest możliwość instalowania go wszędzie tam, gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej. Wymagają za to oddzielnego przewodu dymowego. Mocno się nagrzewają, powinny więc stać w bezpiecznej odległości (co najmniej 50 cm ) od materiałów łatwopalnych lub przy zaizolowanych ściankach. W saunie z piecem opalanym drewnem wlot powietrza musi znajdować się przy podłodze, jak najdalej od pieca. Powietrze wylatuje przewodem dymowym .
piec_drew_saun.jpg 
                                                                                                   Piece
          Piec elektryczny
Obsługa pieca elektrycznego jest łatwa, montaż prosty a koszt eksploatacji niewielki.Moc pieca dobiera się zależnie od kubatury sauny. W saunach domowych przyjmuje się zasadę, że na 1 m3 potrzeba 1 kW mocy. Na rynku dostępne są piece mocy od 2 do 20 kW. Piece mocy do 5 kW mogą mieć zasilanie jednofazowe , większe piece  - wymagają przyłącza trójfazowego. Dokładne wymagania odnośnie przyłącza elektrycznego znajdują się zawsze w dokumentacji technicznej pieca.Piec dobierany jest indywidualnie do każdego modelu sauny - za fachową poradą w firmie >> Centrum Obsługi Obiektów Rekreacyjnych COOR .
 09.jpg
UWAGA: Wszystkie instalacje elektryczne w saunie zarówno podłączenie pieca, jak i oświetlenie powinny być zawsze wykonywane przez uprawnionych fachowców. Piece są wyposażone w panele sterujące, dzięki którym można zaprogramować czas włączenia i wyłączenia pieca, ustawić żądaną temperaturę oraz poziom wilgotności.
top                                                                      Piece
   Kamienie do pieca
W górnej części pieca sauny znajdują się różnej wielkości pojemniki na specjalne kamienie, które akumulują ciepło. Gdy rozgrzane kamienie zostaną polane wodą natychmiast powstaje gorąca para. W saunach nie można używać zwykłych kamieni - mogą bowiem popękać i uszkodzić piec. Powinno się używać tylko kamieni oferowanych przez firmy sprzedające sauny. Pojemnik na kamienie należy kontrolować przynajmniej raz w roku. Trzeba wtedy wyjąć wszystkie kamienie i usunąć drobny piasek lub osad z wody. W pojemniku mogą znajdować się tylko kamienie całe i nieuszkodzone.
kam_saun.jpg 
top
   Oświetlenie
 osw_a.jpg  osw_b.jpg   osw_c.jpg   osw_d.jpg   osw_e.jpg   osw_f.jpg 
 osw_3_saun.jpg 
W saunach stosuje się lampy ze szczelnymi kloszami. Żarówka jest więc całkowicie zasłonięta i nie ma do niej bezpośredniego dostępu. Lampy można przysłonić dodatkowo specjalnymi abażurami, Natężenie światła w saunie nie powinno być zbyt silne, musi ono bowiem sprzyjać wypoczynkowi Lampy montuje się najczęściej na ścianach w bezpiecznej odległości od sufitu - minimum 30 cm. Mogą też znajdować się pod ławkami. Taki sposób oświetlenia stwarza przyjemny nastrój. Nie należy umieszczać oświetlenia bezpośrednio nad piecem .
 osw_2_saun.jpg

 osw_1_saun.jpg 
top
   Efekty specjalne
                                                           Aromaterapia Dźwiękoterapia Aquaviva Tlenoterapia Koloroterapia
 Aromoterapia
zap_saun.jpg 
Aromaterapia jest jedną z dziedzin medycyny naturalnej. Cząsteczki olejków eterycznych wnikają do organizmu zarówno przez skórę,drogi oddechowe, i pomagają nam  się odprężyć. Właściwie dobrane, mają skuteczne działanie bakteriobójcze, wpływają też na stan emocjonalny człowieka. Do wyboru jest ok. 70 rodzajów substancji eterycznych. Wytwarza się je z różnych części roślin, np. korzeni, łodyg, liści lub kwiatów.Do sauny zaleca się stosowanie  aromatu eukaliptusa i sosny - obydwa bardzo korzystnie działają na drogi oddechowe. Doskonale sprawdzają się także aromaty z cytrusów, rozmarynu i mięty pieprzowej
zap_saun1.jpg 
Bogactwo zmysłowych zapachów to ambrozja dla naszych zmysłów. Najczęściej jako aromaty w saunie stosowane są  esencje roślinne, , które bazują na ziołach leczniczych .A zioła zwsze miały i  mają dobroczynny wpływ na nasz nastrój. W  saunie doświadczamy ciepła co w połączeniu z łagodną wonią olejków aromatycznych daje  prawdziwy komfort wypoczynku, który napełnia nasz zmysł węchu cudowną wonią darów przyrody. Relaks w saunie to odbicie wypoczynku na łonie natury - przechadzka po pachnącym świerkiem lesie lub po świeżo ściętej, zielonej trawie.Gama aromatów i ich wpływ na nasze zdrowie :kwiat lipy - przeziębienia, grypa, wzmocnienie odporności | melisa - niepokój, bezsenność, neuralgie, stres | sosna - nieżyt oskrzeli, katar górnych dróg oddechowych, nerwowość, reumatyzm, bezsenność | skrzyp polny - choroby skóry, dolegliwości reumatyczne, zaburzenia ukrwienia | kozłek lekarski - bezsenność, wyczerpanie nerwowe, stres |brzoza- reumatyzm, łupież, wypadanie włosów | eukaliptus - przeziębienie, katar, reumatyzm | koper włoski - nieżyt oskrzeli, kaszel, nerwowość | żeńszeń - depresje, wyczerpanie | dziki bez - przeziębienia - grypa, reumatyzm, zapobiegawczo | chmiel - niepokój, nerwowe zaburzenia snu, stres | kopytnik - nieżyt oskrzeli, stany zapalne skóry, kaszel, katar górnych dróg oddechowych | rumianek - przeziębienia, choroby jamy ustnej, nosa i gardła, bezsenność, pielęgnacja ciała |  | lawenda - wyczerpanie, nerwowość, bezsenność, pielęgnacja całego ciała | | mięta pieprzowa - nudności, mdłości, zaburzenia trawienia | szałwia - katar, stany zapalne śluzówki gardła, kaszel, pielęgnacja całego ciała | babka lancetowata - nieżyt oskrzeli, katar górnych dróg oddechowych tymianek - podatność na zmiany atmosferyczne, nieżyt oskrzeli, przeziębienia, katar koklusz | przestęp - nieżyt oskrzeli, reumatyzm
top                                                                      Efekty specjalne
 Dźwiękoterapia
 saun_gl.jpg
Muzyka odgrywa rolę inicjującą i integrującą pożądane procesy psychiczne. Zdecydowanie można w wielu przypadkach zastąpić leczenie farmakologiczne muzykoterapią, tym samym obniżając koszty leczenia np. stresu. Wszystko zależy od pacjenta czy podejmie on trud dotarcia do przyczyn choroby i ich usunięcia. W saunie montuje się  w specjalnie przeznaczonych do tego gniazdach system nagłaśniający, który umożliwia zastosowanie muzykoterapii . Głośniki montowane w saunie są całkowicie odporne na wilgoć  a specjalna powłoka ochronna chroni głośniki przed promieniami UV. Głośniki te są również odporne na działanie chloru, co sprawia, że nadają się doskonale do użytku blisko np. basenów schładzajacych .
                                                                             Efekty specjalne
 AQUAVIVA
AQUAVIVA to specjalny element wyposażenia sauny wykonany z poddanego ręcznej obróbce szkła mineralnego . Element ten  stanowi źródło stymulujących bodźców optycznych i akustycznych . Osoby korzystajace z Aquqvivy  mają wrażenie  jakby gdybyś przebywały w lesie, nad górskim strumykiem albo nad morzem. To pzwala na odprężenie wszystkich zmysłów.
aquaviva1.jpg 
top                                                                        Efekty specjalne
 Tlenoterapia
Instalując w saunie system tlenowy mamy możliwość pobierania tlenu w jednym z punktów sauny. Gdy wzrasta stężenia tlenu w powietrzu, którym oddychamy, wzmaga się nasza zdolność koncentracji, skraca czas reakcji, a sprawność zostaje zwiększona. Niedobory tlenu to jedna z przyczyn starzenia się. W jednym z punktów pobierania tlenu, wdychamy tlen poprzez ustnik tak długo, aż doznamy uczucia absolutnego odprężenia.
saun_o2.jpg 
top                                                                         Efekty specjalne
 Koloroterapia
Stosując światłoterapię, czyli kąpiel w saunie  podświetlonej kolorami mamy pozytywny wpływ na nasz organizm.BARWNE ŚWIATŁO  nadaje skórze  sprężystości dzięki wzmożonej produkcji kolagenu.Światło emitowane w saunie dociera do skóry, po czym zostaje przetworzone na energię cieplną. Zawarty w skórze kolagen ogrzewa się, dzięki czemu pobudzone zostają samolecznicze mechanizmy skóry - tworzy się nowy kolagen, który przywraca skórze sprężystość . Drobne zmarszczki i rozszerzenia porów cofają się. Umieszczajac na suficie sauny np. 40 migoczących lamp-gwiazd uzyskujem tzw. Gwiaździste niebo w różnych kolorach. Te kolory (czerwony - niebieski - zielony -żółty ) możemy dowolnie sobie wybierać w ramach specjalnego programu.
Kolor czerwony - barwa miłości, pobudza nasze zmysły oraz dostarcza ciału energii. Aspekt zdrowotny :prowadzi do rewolucji hormonalnej, doskonale działa na smutek i chandrę, powoduje że krążąca w naszych żyłach krew „nabiera prędkości" w efekcie tego naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu, a tlen transportowany wraz z krwią dociera do wszystkich narządów z wzmożoną siłą. Czerwień w saunie pomaga przy schorzeniach reumatycznych oraz braku apetytu.
s_sw_ter1.jpg
s_sw_ter_2.jpg
Kolor niebieski - kolor dajacy  poczucie zimna, z drugiej strony jednak ma łagodzący wpływ na układ nerwowy. Kolor niebieski w saunie pozwala nam zapomnieć o problemach .Aspekt zdrowotny : korzystnie wpływa na stan naszego zdrowia, zwłaszcza w przypadku chorób gardła i reumatyzmu . Tak jak błękit morskiej wody, tak i sauna w takim kolorze  ukoi niczym zioło melisy nasze rozbudzone zmysły oraz pomoże  w stanach nerwowości. . 
Kolor zielony -  to kolor nadziei .Aspekt zdrowotny Zieleń przyspiesza gojenie ran, zapobiega stanom zapalanym organizmu, leczy choroby alergiczne i skórne oraz obniża ciśnienie krwi. Kolor ten kojarzy nam się z delikatnym muśnięciem mięciutkiej trawy . Jego działanie skupia się przede wszystkim na układzie nerwowym, a także narządach zmysłów, zwłaszcza wzroku. Barwa zielona w saunie sauna koi nasze skołatane nerwy, ułatwia nam zasypianie i wspomaga prawidłowe funkcjonowanie oczu.
 s_sw_ter_3.jpg
s_sw_ter_4.jpg
Kolor żółty - kolor ciepła - tak jak bije ono od Słońca.Ten kolor  kojarzy nam się najczęściej z ciepłymi promykami słońca. Aspekt zdrowotny Barwa koloru żółtego objawia się - wspomagającym działaniem przy leczeniu gruźlicy.Jest to Idealna barwa na wypoczynek w saunie. Kolor żółty pobudza nasz umysł, dostarcza pozytywnych emocji oraz radości.
top                                                                       Efekty specjalne
   Ławki
s_law_2.jpg 
Ławki w saunie mogą być rozmieszczone na jednym lub kilku poziomach, na wysokości około 40 cm od podłogi. Jeśli znajdują się jedna nad drugą, to odległość między nimi też powinna wynosić co najmniej 40 cm. W zależności od wielkości sauny szerokość ławek najczęściej wynosi od 35 do 55 cm. Ławki w saunie wykonywane są z gatunków drewna, które nie nagrzewają się zbytnio, na przykład osiki, lipy lub egzotycznego drewna -abahi. Wygodnym dodatkiem do ławek są drewniane oparcia.
s_law_1.jpg 
   Podgłówki
zagl_saun_1.jpg  s_podgl.jpg 
Klasyczny  drewniany podgłówek do sauny  jest niezbędnym elementem wyposażenia  każdej sauny , na materiał może posłużyć drewno topolowe nielakierowane , z osiki skandynawskiej lub z drewna egzotycznego samba/ abache .
zagL_saun.jpg 
top
   Dodatkowe pomieszczenia
W zależności od wielkości sauny i jej przeznaczenia występują albo i nie występują dodatkowe pomieszczenia takie jak : przedsionek, poczekalnia, szatnia, prysznic, pomieszczenie do ochładzania miejsce do wypoczynku, urządzenia sanitarne, inne pomieszczenia pomocnicze np. herbaciarnia.
top
   Inne
   Sposoby schładzania ciała  - po zażyciu kapieli w saunie -->>>  Balie  Baseny Jacuzzi  Kabiny natryskowe 
Każda sauna ma swoją specyfikę i to co ma na swoim wyposażeniu stanowi o jej charakterze. Oprócz omówionych na tej stronie elementów wyposażenia saun należy jeszcze wymienić nastepujące akcesoria i elementy  : termometry -zalecane są tarczowe , cieczowe są nieczytelne psychrometr Assmanna - do pomiaru względnej wilgotności powietrza lub higrometr - do pomiaru wilgotności  wiaderka na wodę - drewniane , miedziane lub ze stali nierdzewnej łyżki lub czerpaki do polewania kamieni wodą rózga - każdy przynosi ją ze sobą - wykonywana jest z pędów brzozowych gałązek gałązki wraz z liśćmi, o długości około 30 cm wiąże się w miotełki. Świeżo wykonane rózgi można opakować w foliowe woreczki i położyć w chłodni w celu zamrożenia. Na dwie godziny przed użyciem przynosi się je do ciepłych  pomieszczeń. Przed użyciem należy je zamoczyć w wodzie.  klepsydry piaskowe lub do odmierzania czasu  - zegar - odmierza czas przebywania w gorącym powietrzu  osłony do pieców  leżaki  esencje i olejki zapachowe  / inne np. automatyczne rozpylacze wody, które z zaprogramowaną wcześniej częstotliwością zraszają kamienie wodą - samą lub z dodatkiem esencji zapachowych.
 Balie
Schłodzenie się w beczce z zimną wodą (8-100C) to najlepsza forma hartowania organizmu . Mozemy to zrobić tak jak to robiono od zarania dziejów w drewnianej bali .Taka balia jest używana - po zażyciu kapieli w saunie lub w łazience . Wykonana jest najczęściej z olchy . Dostępna jako balia z wkładem akrylowym .W tej wersji wyposażona w kompletny system przelewowy (przelew wannowy + syfon brodzikowy )
s_balia.jpg 
top                                                                 sposoby schładzania ciała
 Baseny schładzające
basen1.jpg 
Po wyjściu z sauny należy nagrzane ciało schłodzić . W tym celu możemy wykorzystać istniejący na działce basen kapielowy. Baseny możemy też sami w tym celu wybudować równo z poziomem grunt lub na powierzchni gruntu. Dobre są też baseny dmuchane na stelażu .  Jeżeli nasza sauna jest blisko jeziora to nasze ciało możemy schłodzić wychodząc z sauny - do jeziora.
basen.jpg 
top                                                                  sposoby schładzania ciała
 Jacuzzi
Jacuzzi to inaczej masaż wodny w WANNIE , którego zażywa się siedząc w małym baseniku. Z dysz umieszczonych pod różnym kątem wypływa silny strumień wody masujący miejscowo ciało, przede wszystkim dolny odcinek kręgosłupa i nogi-miejsca szczególnie narażone na zmęczenie i napięcia.Jacuzzi zapewnia : Hydromasaż - masaż wodny : odmiana masażu leczniczego o wszechstronnym zastosowaniu. Działa jak balsam na ciało, sprawiając, że wygląda ono młodo i zdrowo.Kąpiel ozonowa : wpływa na metabolizm komórkowy, w tym zwłaszcza na zwiększenie ilości tlenu dostarczanego tkankom Kąpiel perełkowa :Polega na kąpieli do której przez specjalne dysze w dnie wanny doprowadzane są pęcherzyki  powietrza. Drażniąc delikatnie skórę wywierając one działanie o charakterze mikromasażu, przede wszystkim na zakończenia nerwów autonomicznych . Powodują ogólne odprężenie nerwowe. Hydromasaż Wodno - Powietrzny (podwodny natrysk biczowy) ze specjalnych dysz wydobywa się mieszanka wody i powietrza, która uderza w skórę. Dzięki temu ujędrnia, wzmacnia ją i odpręża. W tradycyjnej kąpieli woda obejmuje ciało i szybko dostosowuje się do jego temperatury. W wannie z hydroma sażem ciepło działa znacznie skuteczniej, uśmierzając ból, zwiększając  przepływ krwi oraz relaksując organizm.     
s_jacc.jpg 
top                                                                 sposoby schładzania ciała
     Kabina natryskowa
Kabiny przysznicowe też mogą być z powodzeniem wykorzystane do schłodzenia ciała po zażyciu kąpieli w saunie. Dzisiejsza technika wyposaża te kabiny w wanny , saunę parową , hydromasaż , jaccuzi czy też generator ozonu. W małych mieszkaniach w których brakuje miejsca na zainstalowanie tradycyjnej drewnmianej sauny takie rozwiązanie pozwala chociaż w małym stopniu zażywać kąpieli podobnej do tej w saunie.
                    TYLKO SAUNA DREWNIANA DAJE PEŁNIĘ SATYSFAKCJI Z KĄPIELI .
s_kabina.jpg 
top                                                                sposoby schładzania ciała