DOLINA ROSPUDY
coor
E-mail : coor@coor-grunt.pl Tel./Fax +48 61-8130123 GSM +48 506 171-223 
Adres : Polska/Poland woj.Wielkopolskie (WLP) • 62-031 Luboń, ul. Zielona 30
pl
Polski
en
English
de
Deutsch
fr
Français
es
Español
ru
Русский
it
Italiano
Wynajem  WL - Języki opisujące wynajem obiektów rekreacyjnych w Polsce i w Europie
Strona główna
Podaj numer oferty:
Jak wyszukać ofertę Jak umieścić ofertę
  SPRAWDŹ !!!
Promocje Oferty specjalne Poszukujemy FORUM Dobór domu projekty  Projekty
  KALKULACJE
koszty transakcji  Koszty transakcji
kredyty  Kredyty
ubezpieczenia  Ubezpieczenie
wycena  Wycena
  KURS WALUT ŚREDNI NBP
WALUTA KURS
1 EUR 4.2823 PLN
1 CHF 3.7559 PLN
1 USD 3.6278 PLN
1 GBP 4.7084 PLN
  INFORMACJE OGÓLNE
Informacje o Firmie Opis pośrednictwa Opis wynajmu ob.rekr. WL
  INFORMACJE - TRANSAKCJE
Dokumenty Słownik   pl  »  uk Słownik pojęć Porady mls Nasi partnerzy w MLS Jak umieścić ofertę w MLS
  INFORMACJE - ZAPYTANIA
Zapytanie ofertowe Zgłoszenie oferty Info rezerw. WL ON-line Rezerwacja IMPREZY
  MAPY - IKONY
Mapy Ikony jak do nas dojechać  Jak do Nas dojechać
 
Powrót-->PoradyDobór domuCenyWycena Nieruchomości rekreacyjnych Tur-Info •                                               
                                                                                                         Słowniki Pojęć
OgólnePrawoEkonomiaNieruchomościBudownictwoWyposażenieGiełdaTurystykaImprezyUbezpieczeniaBankKredytyOgródHobby
  dom_zielony.png                                                                                   TURYSTYKA
                 A      B      C     D      E      F     G      H     I      J     K     L      Ł     M      N     O     P     R     S      T     U      V     W     X     Y          Ż
A
Agent turystyczny  - przedsiębiorca , którego działalność polega na stałym pośredniczeniu w zawieraniu umów o świadcze nie usług turystycznych na rzecz organizatorów turystyki posiadających koncesje w kraju lub na rzecz innych usługodawców posiadających siedzibę w kraju. (Ust-Usł-Tur)

B
.
C
Camping - (Kemping) - teren zwykle zadrzewiony, strzeżony, oświetlony, który ma stałą obsługę recepcyjną i jest wyposażony w urządzenia sanitarne, gastronomiczne, rekreacyjna. Posiada parking. Cztery kategorie: **** - najwyższa, * - najniższa
.
D
.
Domek turystyczny - budynek niepodpiwniczony, z materiałów nie trwałych, który ma nie więcej niż 4 pokoje.
Dom pracy twórczej - obiekt, w którym są zapewnione właściwe warunki do wykonywania pracy twórczej i wypoczynku twórców. Musi posiadać urządzenia grzewcze .
Dom wycieczkowy - jest położony na obszarze zabudowanym lub w pobliżu zabudowy, ma co najmniej 30 miejsc noclegowych, dostosowany do samoobsługi klientów oraz świadczy minimalny zakres usług związany z pobytem klientów. Musi mieć urządzenia grzewcze i co najmniej jedną placówkę gastronomiczną. Kategoryzacja : wyróżnia się 3 kategorie : kategoria I - najwyższa, kategoria III - najniższa.

     
top


E
.

F
.

G
.
Gołoborze - rumowisko skalne , pokrywa grzbietowa składjąca się z grubej frakcji skał . Nie zawier wię żwiru, piasku i iłu. Z pojęciem tym spotykamy się np. w Górach Świętokrzyskich miejsce "gołe", bez "boru", gdzie poprzez zamarzanie i rozmarzanie podłoża(zamarzanie wody w szczelinach i spękaniach) skały rozpadają się na pojedyncze bloki skalne.  Największe gołoborza na ziemiach polskich występują w Karkonoszach )np. na zboczach Śnieżki) mniejsze gołoborza występują w Rudawach , Masywie Śnieżnika , na Babiej Górze i w Bieszczadach./wł-opr/
Gościniec - szeroka droga wiejska o nie ulepszonej nawierzchni . Gościniec  był najczęściej bity, brukowany lub piaszczysty Przykładem takiej drogi może być też droga prowadząca grzbietem wzgórz . Dla odróżnienia tego pojęcia w latach 70-tych w czasach I-go sekretarza PZPR Edwarda Gierka budowno wiele Karczm zwanych Gościńcami. /wł-opr/
 
top

H
.
Hotel - zlokalizowany głównie w zabudowie miejskiej, dysponujący, co najmniej 10 pokojami. Jednak, większość pokoi to jedno lub dwuosobowe. Taki obiekt świadczy szeroki zakres usług turystycznych.W ramach wyposażenia  muszą być urządzenia grzewcze i co najmniej jedna placówka gastronomiczna. Każdy hotel podlega kategoryzacji. Oznaczenia kategoryzacji : ***** - najwyższa, * - najniższa.
I
Impreza turystyczna - co najmniej dwie usługi turystyczne tworzące jednolity program i objęte wspólną ceną , jeżeli usługi te obejmuja nocleg lub trwają ponad 24 godziny albo jeżeli program przewiduje zmianę miejsca pobytu (Ust-Usł-Tur)


J
.

K
Kamping (domek kampigowy) - mały domek bez większych wygód. Przważnie ma jedno pomieszczenie . Najwięcej tego typu obiektów buduje się na ogródkach działkowych, które są zlokalizowane w miastach ale też na wsiach. Taki domek bez tych wygód jakie sa w domkach letniskowych służy właścielowi i najemcy - turyście do ochrony latem przed deszczem a z racji lokalizacji pełni rolę miejsca do przechowania sprzętów wykorzystywanych na działce ogrodniczej. W PRL-u takie domki były powszechnym zjawiskiem . Większość zakładów pracy stawiało takie tanie budynki nad morzem , w górach i nad jeziorami gdzie pracownik raz w roku mógł skorzystać za niewielką opłatą wyjeżdżając na tzw. wczasy. /wł-opr/
Kemping - obiekt turystyczny położony na dużym obszarowo terenie, przeważnie ogrodzony ,strzeżony i na którym turysta może  zatrzymać się na pobyt w namiocie , przyczepie samochodowej kampigowej . Na takich terenach są też pawilony z pokojami na wynajem , domki turystyczne , letniskowe, i inne obiektry służące obsłudze ruchu turystycznego.   Na Kempingach są przyrządzane posiłki można zaparkować samochód.
Klient - osoba , która zamierza zawrzeć lub zawarła umowę o świadczenie usług turystycznych na swoją rzecz lub na rzecz innej osoby , a  zawarcie tej umowy nie stanowi przedmiotu jej działalności gospodarczej , jak i osobę , na rzecz której umowa została zawarta , a także osobę , której przekazano prawo do korzystania z usług turystycznych objętych uprzednio zawartą umową. (Ust-Usł-Tur)
Kwatera agroturystyczna - zakład opieki zdrowotnej położony na terenie uzdrowiska, która wykorzystuje, przy udziale świadczeń zdrowotnych, naturalne zasoby lecznicze uzdrowiska i świadczy usługi noclegowe.
     
top

L
.
Letnisko -atrakcyjna turystycznie miejscowość wypoczynkowa, .Taka miejscowość najczęściej  jest położona w lesie, w górach, nad morzem lub nad jeziorem  i posiada korzystne warunki klimatyczne oraz zaplecze pomieszczeniowo-gospodarcze. Przeważnie jest też dogodnie połączona komunikacyjnie z dużymi ośrodkami miejskimi lub przemysłowymi. W szczególnie korzystnych pogodowo porach roku, w/w cechy  powodują napływ mieszkańców miast do letniska w celach wypoczynkowych Stali mieszkańcy letniska w większości , przeważnie  zajmuje się obsługą sezonowego ruchu turystycznego . Zdecydowana większość budynków mieszkalnych  pełni tylko okresowe funkcje mieszkaniowe. Ostanio obserwuje się tendencję do przekształcania siedlisk wiejskich (ma to miejsce w okolicach większych aglomeracji ) w osadnictwo weekendowe  ,/wł. opr./
Lokal do krótkotrwałego pobytu osób - jest to (w rozumieniu Ustawy o Ochronie praw lokatorów,mieszkaniowym zasobie gminyi zmaian ie ustawy Kodeks Cywilny takie pomieszczenie nie jest lokalem )  pomieszczenie przeznaczone do takiego krótkotrwałego pobytu osób , w szczególnosci znajdujące się w budynkach internatów , burs , pensjonatów , hoteli , domów wypoczynkowych lub w innych budynakch służących do celów turystycznych lub wypoczynkowych . [U-o-O-Pr-L-M-Z-Gm-zm-KC]

Ł
.

M
.
Marina -  mały lub średni port jachtowy posiadający pomost gdzie jednostki jachtowe, mają możliwość przybijania i cumowania. Obszar portu zazwyczaj jest osłonięty od strony otwartego akwenu falochronem w sposób naturalny lub sztuczny . Mariny z prawdziwego zdarzenia mają też stacje paliwowe , dźwig , slip oraz urządzenia sanitarne. W bliskim obszarze Mariny mogą znajdować się kempingi , ośrodek wypoczynkowo-rekreacyjny , klub żeglarski . Wyposażenie standardowym Mariny jest : punkt do podłączenia energii elektrycznej , pompy do opróżniania ścieków, urządzenia portowo-remontowe (dźwig, slip itp. )  , punkt informacji (pogoda, mapy itp.) , zaplecze gastronomiczne, sklep żeglarski . W polsce Mariny w portach morskich są w : Gdańsk, Sopot, Dziwnów, Gdańsk, Gdynia, Kołobrzeg, Łeba, Puck, Sczecin, Trzebież. Mariny śródlądowe w Polsce są w : Giżycko, Mikołajki, Pisz , Ruciane-Nida , Ryn , Sztynort, Tczew, Węgorzewo, Wrocław, Bydgoszcz, Krapkowice, Ślesin.
Motel - zlokalizowany jest przy trasach komunikacji drogowej, który poza usługami hotelarskimi, przystosowany jest do świadczenia usług motoryzacyjnych oraz dysponuje obowiązkowo parkingiem. Motel musi mieć, co najmniej 10 pokoi. W podstawowym wyposażeniu są : urządzenia grzewcze i co najmniej jedna placówka gastronomiczna. Podobnie jak hotel podlega kategoryzacji od ****** do *.

N
NATURA 2000 - Utworzony w krajach Unii Eurpoejskiej program wspólnego systemu obszarów objętych ochroną przyrody .Obejmuje 3 typy obszarów : 1/specjalny obszar ochrony siedlisk, 2/obszar ochrony ptaków 3/ obszar mający znaczenie dla wspólnoty . Podstawą programu sa 2 dyrektywy : ptasia i siedliskowa. Głownym zadaniem tego programu jest zachowanie siedliskprzyrodniczychoraz gatunków uważanych za cenne i zgrożonena terenie całej Europy . Jednolite prawo ma ułatwić współdziałanie wielu instytucji zajmujących się ochroną przyrody .Natura 2000 w UE liczy ok. 26 tys. obszarów zajmujących ok. 145 tys. km2 powierzchni morskiej i blisko 800 tys. km2 powierzchni lądowej (18% powierzchni krajów UE). W Polsce jest 141 obszarów specjalnej ochrony ptaków a ostoje objęte programem zajmują 13,5%  powierzchni kraju . 
O
Obóz - --> Słownik Pojęć - Imprezy
Odwiedzający  - osoba , która podróżuje do innej miejscowości poza swoim stałym miejscem pobytu , dla której celem podróży nie jest  podjęcie stałej pracy w odwiedzanej oraz nie korzystającą z noclegu.
Organizator turystyki  - przedsiębiorca organizujący imprezę turystyczną. (Ust-Usł-Tur)
Organizowanie imprez turystycznych
- przygotowywanie , oferowanie i realizacja imprez turystycznych (Ust-Usł-Tur)
Ostaniec (inaczej góra-świadek) - wzniesienie powstałe w wyniku procesów wietrzenia i erozji
i (a także denundacji terenów przyległych, co powoduje odsłonięcie i pozostawienie ostańca). Ostańce występują jako wyizolowane formy terenu, często o stromych, skalistych stokach, stanowiące pozostałość większego masywu skalnego.Przykłądem takiego ostańca jest ostaniec kołoSkarżyc  na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej  potocznie nazywany Okiennikiem .
Ostęp -  podstawowa jednostka systematyzacji lasu . W ostępach stosuje się jeden kierunek cięć . Jest to powiązany ze sobą szereg drzewostanuów.  Poszczególne ostępy rozdzielają linie ostępowe. Przebieg linii ostępowych uzależniony jest od typu podziału powierzchniowego oraz dominujących w regionie wiatrów. ./wiki/
Ośrodek wczasowy - obiekt noclegowy przeznaczony i przystosowany do świadczenia wyłącznie lub głównie usług związanych z wczasami.
Ośrodek kolonijny - obiekt noclegowy przeznaczony i przystosowany do świadczenia wyłącznie lub głównie usług związanych z koloniami.
Ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy - obiekt noclegowy przeznaczony i przystosowany do przeprowadzania kursów, konferencji, szkoleń, zjazdów, itp.
Ośrodek wypoczynku sobotnio-niedzielnego - zespół obiektów i urządzeń zlokalizowanych w niedużej odległości od aglomeracji miejskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie terenów o walorach przyrodniczych
dla
      top
P
Pensjonat - świadczy usługi hotelarskie, łącznie z całodziennym wyżywieniem i dysponuje, co najmniej 7 pokojami. każdy pensjonat musi mieć urządzenia grzewcze i co najmniej jedną placówkę gastronomiczną. Pensjonat podlega kategoryzacji i ma pięć kategorii: od ***** do *.
Pilot wycieczek - osoba , która posiada uprawnienia określone ustawą. (Ust-Usł-Tur)
Pokoje gościnne - umeblowane pokoje w mieszkaniach osób fizycznych, wynajmowane turystom, za opłatą określoną z góry, za pośrednictwem biur zakwaterowań lub bezpośrednio turystom.
Pole biwakowe - wydzielone na terenie zadrzewionym, niestrzeżone, oznakowane i pogrodzone prowizorycznie, umożliwiające turystom nocleg w namiotach, znajdują się na polu punkty poboru z woda pitnej, podstawowe urządzenia sanitarne i tereny rekreacyjne.
Pośrednik turystyczny - przedsiębiorca , którego działalność polega wykonywaniu , na zlecenie klienta , czynności faktycznych i prawnych  związanych z zawieraniem umów oświadczenie usług turystycznych. Ust-Usł-Tur)
Przedsiębiorca krajowy - osoba fizyczna mająca miejsce stałego pobytu w kraju oraz osoba prawna i nie posiadająca osobowości prawnej jednostka organizacyjna , utworzona zgodnie z przepisami prawa polskiego i mająca siedzibę w kraju.
Przedsiebiorca zagraniczny - osoba fizyczna mająca miejsce stałego pobytu za granicą oraz osoba prawna i nie posiadająca osobowości prawnej spółka tych osób  , utworzona zgodnie z przepisami państw obcych i mająca siedzibę za granicą.
Przewodnik turystyczny - osoba , która posiada uprawnienia określone ustawą.  (Ust-Usł-Tur)

R
.
Ruczaj - to inaczej mały ciek, potok, strumień czy rzeczka .
    
top

S
Sanatorium - zakład leczniczy wykorzystujący walory klimatyczne, przyrodnicze i naturalne, takie jak: wody mineralne , wody termalne , borowina ,ozon , radon , sole mineralne oraz inne czynniki biofizyczne środowiska wywierające korzystny wpływ na organizm człowieka. Sanatorium zlokalizowane jest zazwyczaj wmiejscowości uzdrowiskowej o specyficznym klimacie i szczególnych walorach przyrodoleczniczych, przeznaczonych dla osób przewlekle chorych i rekonwalescentów  , wymagających  rehabilitacji lub utrwalenia wyników leczenia szpitalnego .  
Schronisko - obiekt położony poza obszarem zabudowy przy szlakach turystycznych, świadczy minimalny zakres usług związanych z pobytem klientów. Ma co najmniej jedną placówkę gastronomiczną.
Schronisko młodzieżowe - obiekt przeznaczony do indywidualnej i grupowej turystyki młodzieżowej, dostosowany do samoobsługi klientów, jest to obiekt samodzielny lub zajmuje część innego obiektu. Wyróżnia się 3 kategorie: Kategoria I - najwyższa, kategoria III - najniższa.
Skierowanie do sanatorium - -->Słownik pojęć -- Imprezy
Slip (żeglarstwo) - wyciąg stoczniowy - mała pochylnia , budowla hydrotechniczna w postaci równi pochyłej schodzącej z lądu w głąb wody , służąca do wodowania lub wyciągania na brzeg jednostek pływających poprzez przwożenie ich na wózku kołowym , którym można wjechać do wody na głębokość większą niż zanurzenie  jednostki.  Niezbędnym wyposażeniem slipu jest wyciągarka , także własne tory i wózki oraz urządzenia dźwigowe. Na mniejszych slipach wjeżdża się bezpośrednio do wody np. przyczepą samochodową służącą do transportu jachtu na lądzie.
T
Tawerna (żeglarstwo) - portowa restauracja, bar serwujący potrawy głównie dla żeglarzy , rybaków, nieraz też przydrożnychturystów .
Turysta - osoba , która podróżuje do innej miejscowości poza swoim stałym miejscem pobytu na okres nie przekraczający 12 miesięcy ,  dla  której celem podróży nie jest podjęcie stałej pracy w odwiedzanej miejscowości i która korzysta z noclegu przynajmniej przez  jedną noc.
Turystyka kwalifikowana - (najważniejsza dziedzina PTTK) pojawiła się w latach 1951-1953 i jest to najwyższa forma specjalizacji turystycznej. Uprawianie jej wymaga specjalnego przygotowania psychofizycznego, zahartowania na trudy, umiejętności zachowania się w środowisku naturalnym i w obiektach turystycznych, a w niektórych przypadkach potwierdzonej przez właściwe organizacje umiejętności posługiwania się sprzętem turystycznym, głównie lokomocyjnym (rowerem, żaglówką, nartami, sprzętem do nurkowania itp.). Turystykę kwalifikowaną uprawiać można indywidualnie i zespołowo, w grupach nieformalnych i zorganizowanych, niekiedy w połączeniu z elementami współzawodnictwa. /cyt-wiki/. Wyróżniamy nast. rodzaje turystyki kwalifikowanej : piesza nizinna, piesza górska, narciarska, rowerowa, motorowa,kajakowa , żeglarska.  

U
Usługi hotelarskie - krótkotrwałe , ogólnie dostępone wynajmowanie domów , mieszkań , pokoi, miejsc noclegowych , a także miejsc na ustawienie namiotów lub przyczep samochodowych oraz świadczenia usług z tym związanych .
Usługi turystyczne - usługi przewodnickie , usługi hotelarskie oraz wszystkie inne usługi świadczone turystom lub odwiedzającym (Ust-Usł-Tur)

V
.
   
top

W
Wycieczka -
rodzaj imprezy turystycznej , której program obejmuje zmiane miejsca pobytu jej uczestników. (Ust-Usł-Tur)

X
.
    
top

Y
.

Z
.

Ż
.


   
top

.