DOLINA ROSPUDY
coor
E-mail  : coorgrunt@gmail.com Tel./Fax +48 61-8130123 GSM +48 506 171-223 
Adres : Polska/Poland woj.Wielkopolskie (WLP) • 62-031 Luboń, ul. Zielona 30
pl
Polski
en
English
de
Deutsch
fr
Français
es
Español
ru
Русский
it
Italiano
Wynajem  WL - Języki opisujące wynajem obiektów rekreacyjnych w Polsce i w Europie
Strona główna
Podaj numer oferty:
Jak wyszukać ofertę Jak umieścić ofertę
  SPRAWDŹ !!!
Promocje Oferty specjalne Poszukujemy FORUM Dobór domu projekty  Projekty
  KALKULACJE
koszty transakcji  Koszty transakcji
kredyty  Kredyty
ubezpieczenia  Ubezpieczenie
wycena  Wycena
  KURS WALUT ŚREDNI NBP
WALUTA KURS
1 EUR 4.4621 PLN
1 CHF 4.6507 PLN
1 USD 4.0832 PLN
1 GBP 5.2091 PLN
  INFORMACJE OGÓLNE
Informacje o Firmie Opis pośrednictwa Opis wynajmu ob.rekr. WL
  INFORMACJE - TRANSAKCJE
Dokumenty Słownik   pl  »  uk Słownik pojęć Porady mls Nasi partnerzy w MLS Jak umieścić ofertę w MLS
  INFORMACJE - ZAPYTANIA
Zapytanie ofertowe Zgłoszenie oferty Info rezerw. WL ON-line Rezerwacja IMPREZY
  MAPY - IKONY
Mapy Ikony jak do nas dojechać  Jak do Nas dojechać
 
>>Powrót - Porady Ogrodnika >>Porady | Ceniik porad |
   PORADY OGRODNIKA - Kwiaty  
                          Gleba-podłoże Sadzenie Przycinanie  Rodzaje kwiatów Nawożenie Kwiaty na balkonie Choroby-Insekty Pytania
  Gleba - Podłoże
 

 top
  Sadzenie 
 

   Przycinanie



 top
  Rodzaje kwiatów 
                                                                          Kwiaty wieloletnie  Kwiaty jednoroczne
Kwiaty wieloletnie -
                                                                          • Róże RóżanecznikiHortensje • • • • • •  
 
Róże - Pielęgnacja róż : podstawowe zasady pielęgnacji.
Sadzenie róż : stanowisko w ogrodzie  :  powinno być słoneczne i ciepłe , ale jednocześnie lekko przewiewne. Sadząc róże powinniśmy unikać podłoży mokrych i ciężkich . Gleba w warstwie wierzchniej powinna być w miarę lekka i przepuszczalna. Najlepiej gdy zastosujemy gotowe podłoże do róz , które spełnia te wymagania . Jeżeli mamy ciężką glebę to możemy ją wymieszać w stosunku 2 do 1 z piaskiem . Co do warstwy głębszej to poniżej korzeni powinna być ona mniej przepuszczalan - gliniasta -  tak , aby utrzymać wilgoć. Efekt ten można uzyskać wsypując w dno dołka hydrożel lub zeolit. Róże do gruntu (nagie korzenie) najlepiej sadzić jest wiosną i jesienią, w pojemnikach . I jest to możliwe praktycznie przez cały sezon wegetacyjny . Kupując w sklepie sadzonki róż powinniśmy wybierać zdrowe i dobrze rozwinięte krzewy . Zanim posadzimy te sadzonki do gruntu należy skrócić grube korzenie o 1/3 , nie obcinając przy tym drobnych korzeni . Dobrze jest też namoczyć korzenie kilka godzin przed sadzeniem. Górne łodygi skracamy ostrym narzędziem do poziomu 20-30 cm . Tniemy je po skosie.  Dołek powinien być wtak duży aby można było umieścić w nim korzenie bez podwijania . Następnie należy przysypać korzenie wcześniej przygotowanym podłożem i obficie podlać. Dodatkowo , na początek , możemy obsypać kopczyk, który zlikwidujemy po przyjęciu się rośliny i w tym miejscu stworzymy dołek, aby woda po podlaniu nie wypłynęła.
Przycinanie róż na wiosnę : Do przycinania używamy ostrego sekatora, tniemy na skos powyżej oczka skierowanego na zewnątrz od 20 do 40 cm powyżej ziemi. Róże pnące przerzedzamy, usuwając wierzchołki pędów. W okresie wegetacji róże wymagają głównie podlewania i nawożenia . Podlewamy glebę, omijając liście.
Nawożenie róż : Róże nalezy nawozić jak najwcześniej , nawozami długo działającymi., które powoli , małymi dawkami zaczną dokarmiać roślinę po zimie. Wystarczy raz zastosować odpowiedni nawóz  a róża będzie w doskonałej kondycji przez cały sezon. Po zastosowaniu nawozu do róż nie powinno się roślin dodatkowo nawizić, gdyż pędy powinny zdrewnieć przed zimą.
Owady i choroby : są największym zagrożeniem dla róż , ponieważ mogą spowodować znaczne osłabienie i obumieranie całej rośliny. W przypadku tych pięknych kwiatów warto podjąć działania profilaktyczne, zanim pojawią się jakiekolwiek zagrożenia - gdy róża zaczyna dopiero wypuszczać liście. Wtedy powinniśmy zastosowac prewencyjnie preparat chorobobójczy, o długotrwałym działaniu , który zabezpievzy krzewy na kilka tygodni przed najczęściej występującymi chorobami - szarą pleśnią , plamistością czy fuzariozą. Gdy pojawią szię mszyce należy zastosowac odpowiedni preparat owadobójczy do mszyc. Taki preparat zwalczy szkodniki i zabezpieczy roślinę na co najmniej 3 tygodnie przed nalotem następnych mszyc.  
  Różaneczniki
 
   Hortensje
 

Kwiaty jednoroczne -
                                                                        Aster Bratek Chaber Dalia Fiołek
  Aster -
  Bratek -
 
Chaber -
 
Dalia -
 
Fiołek -
 top
     Nawożenie
 

 top
   Kwiaty na balkonie
 

 top
   Choroby - Insekty
 
 top
   Pytania >>  (opis problemów z jakimi stykają się właściciele ogrodów i letnisk  na  stronie Porady Ogrodnika >>Pytania >>Kwiaty )
Róże : Jak zabezpieczyć róże przed zimą ?  Odp. : Należy usypać kopczyk na 20-30 cm ziemi , torfu i kompostu. Można dodatkowo przykryć korą lub gałazkami . Krrzew róży można owinąc włókniną . Takie zabezpieczenie jest szczególnie nważne na wiosnę . Krzew wówczas zaczyna wegetację , mroźny wiatr niestety może uszkodzić młode listki róży. Zabezpieczamy osłaniając róże w listopadzie . Dopiero w kwietniu zdejmujemy te osłony.
Jak często nawozimy róże ? Odp.: W przypadku nawozu o długotrwałym działaniu wystarczy nawozić róże raz w sezonie. Są też nawozy interwencyjne - dolistne , którymi nawozimy co 2 tygodnie. Jest też nawóz granulowany , którym nawozimy 3 do 4 razy w ciągu roku.
Rózaneczniki : Jak ustrzec się na wiosnę na brzegach starszych liści różanzeczników pojawiających się suchych plam ? Odp.: Plamy te są najczęściej efektem niedoboru składników pokarmowych , w sczególności potasu. Powinniśmy w tym celu używać nawóz długo działający do rododendronów . Wiosną nie zaszkodzi też opryskać roślinę odpowiednim środkiem grzybobójczym , też długo działającym. Zwalczymy w ten sposób zgniliznę mączniaka.
Hortensje : Co zrobić gdy hortensja słabo rośnie , jest żółta i nie chce kwitnąć ? Odp.: Powodem może być zbyt duże zacienieinie lub cloroza, czyli brak składników pokarmowych (żelaza, magnezu, azotu, potasu) Powinno się zastosować jakiś nawóz interwencyjny , dolistny który odbuduje zasoby podstawowych składników pokarmowych.
 top