DOLINA ROSPUDY
coor
E-mail  : coorgrunt@gmail.com Tel./Fax +48 61-8130123 GSM +48 506 171-223 
Adres : Polska/Poland woj.Wielkopolskie (WLP) • 62-031 Luboń, ul. Zielona 30
pl
Polski
en
English
de
Deutsch
fr
Français
es
Español
ru
Русский
it
Italiano
Wynajem  WL - Języki opisujące wynajem obiektów rekreacyjnych w Polsce i w Europie
Strona główna
Podaj numer oferty:
Jak wyszukać ofertę Jak umieścić ofertę
  SPRAWDŹ !!!
Promocje Oferty specjalne Poszukujemy FORUM Dobór domu projekty  Projekty
  KALKULACJE
koszty transakcji  Koszty transakcji
kredyty  Kredyty
ubezpieczenia  Ubezpieczenie
wycena  Wycena
  KURS WALUT ŚREDNI NBP
WALUTA KURS
1 EUR 4.4621 PLN
1 CHF 4.6507 PLN
1 USD 4.0832 PLN
1 GBP 5.2091 PLN
  INFORMACJE OGÓLNE
Informacje o Firmie Opis pośrednictwa Opis wynajmu ob.rekr. WL
  INFORMACJE - TRANSAKCJE
Dokumenty Słownik   pl  »  uk Słownik pojęć Porady mls Nasi partnerzy w MLS Jak umieścić ofertę w MLS
  INFORMACJE - ZAPYTANIA
Zapytanie ofertowe Zgłoszenie oferty Info rezerw. WL ON-line Rezerwacja IMPREZY
  MAPY - IKONY
Mapy Ikony jak do nas dojechać  Jak do Nas dojechać
 
>>Powrót - Porady Ogrodnika >>PoradyCeniik porad |
   PORADY OGRODNIKA - Winorośl  
    Rodzaje   Sadzenie Uprawa Formowanie i cięcie Rozmnażanie Nawożenie Pielęgnacja i zbiór Problemy Pytania-winorośl
   Rodzaje winorośli
Wszystkie odmiany winorośli możemy podzielić na europejskie winorośle właściwe i mieszańce europejskiej winorośli właściwej wraz z amerykańskimi i azjatyckimi gatunkami winorośli . Winorośl włłaściwa jest winorośla szlachetną . Obecnie ta winorośl nigdzie nie rośnie dziko. Winorośl ta daje słodkie i soczyste jagody o bardzo wysokiej jakości . Owoce te są doskonałe zarówno jako owoc deserowy , na rodzynki i przede wszystkim na wino. W Ameryce i w Azji jest wiele dziko rosnących gatunków winorośli z których wyhodowano szczególnnie odporne odmiany wytrzymałe na mróz i choroby . Owoce jednak tych pozaeuropejskich odmian mają nieprzyjemny posmaki i są mniej słodkie . Od wielu lat krzyżuje się europejską winorośl właściwą z gatunkami amerykańskimi i azjatyckimi . W Polsce uprawiane są odmiany winorośli właściwej oraz mieszańce . Winorośl właściwą powinni uprawiać ci działkowcy , którzy mają szczególnie sprzyjające jej uprawie warunki klimatyczne , odpowiednie osłony , słoneczną wystawę itp. oraz ci , którzy już mają pewną wiedzę ogrodniczą i potrafią winorośl odpowiednio pielęgnować . Dla tych działkowców , którzy rozporządzają zaledwie przeciętnymi warunkami uprawy tego krzewu i nie mają żadnego doświadczenia nad ich uprawą , zaleca się uprawę odmian mieszańców .
Z odmian winorośli właściwej uprawia się u nas najczęściej Chrupkę Złotą, Perłę Czabańską , Królową Winnic  i Malinger Wczesny .
Perła Czabańska - Pochodzi z Wegier . Grona średniej wielkości , jagody zielonożółte , słodkie , bardzo smaczne , dojrzewają w połowie sierpnia .Jest to odmiana najwcześniejsza , wymaga ciepłego stanowiska .
Malinger Wczesny - Pochodzi z Francji . Grona średniej wielkości , jagody zielonożółte , niewielkie , słodko-kwasskowate. Dojrzewają przy końcu sierpnia. Krzew płodny.
Chrupka Złota - Pochodzi z Francji . Grona duże kształtu stożkowatego , o owocach kulistych barwy złotawożółtej, skórce elastycznej , od strony słonecznej pokrytej cętkami rdzawymi . Miąższ zielonawożółty , soczysty , smaczny . Owoce dojrzewają w końcu września . Krzew rośnie średnio silnie , wymaga cięcia krótkiego . Podlega mączniakowi . Odmiana plenna , wymaga ciepłych stanowisk.
Chrupka Różowa - Pochodzi z Francji . Odmiana podobna do chrupki złotej , o owocach pięknie zaróżowionych.
Królowa Winnic - Pochodzi z Wegier . Grona duże , podłużno-stożkowate . Owoce owalne o jasnobursztynowym zabarwieniu , dojrzewają w drugiej połowie września. Krzewy rosną silnie .
Magdalenka Królewska - Pochodzi z Francji . Jest odmianą wcześniejszą . Grona luźne , owoce żółtawe , kuliste , słodkie , smaczne . Dojrzewają w pierwszej połowie września . Rośnie dość silnie , owocuje dość obficie , podlega mączniakowi .
Portugalskie Niebieskie - Pochodzi z Austrii . Grona niezbyt duże , owoce ciemnoniebieskie , średniej wielkości , o przyjemnym słodkim smaku . Owoce dojrzewają w połowie września . Odmiana dość plenna .  
Z odmian mieszańców najczęściej spotykamy w uprawie następujące :
Aurora - Pochodzi z Francji . Grona duże , jagody zielone , średniej wielkości , dojrzewające we wrześniu. Odporna na choroby , wytrzymała na mróz .
Seibel Biały 11342 - Pochodzi z Francji . Grona duże , owoce średniej wielkości . Krzew odporny na chorroby , wytrzymały na mróz .
Seibel czarny 13053 - Pochodzi z Francji . Grona średniej wielkości , jagody ciemnofioletowe , słodkie . Krzew bardzo płodny , odporny na choroby , wytrzymały na mróz . Dojrzewa w końcu sierpnia , na początku września . Rośnie dobrze nawet na najsłabszej glebie .
 top
   Sadzenie
Sadzonkę po uwolnieniu z doniczki (woreczka) należy umieścić w dołku , wolną dookoła przestrzeń zasypać ziemią o obficie podlać wodą . Podczs suszy w 1-szym i 2-gim roku , raz na tydzień podlać wodą .
 Rusztowania do rozpinania  winorośli
1-szy rok po posadzeniu
 
Koniec sierpnia 1-szy rok
a.jpg b.jpg
Winorośl jest pnączem , toteż trzeba ją zawsze rozpinać na jakimś rusztowaniu lub na drutach . Z posadzonego krzewu lub sadzonki wyrastają w pierwszym roku pędy (1-3) długości 30-40 cm . Powinny być przywiązane do palika , aby nie pokładały się po ziemi .
W ciągu lata wokół młodych winorośli należy często niszczyć chwasty .
  
 
W końcu sierpnia  musimy pędy trochę przyciąć , żeby dalej nie rosły i stały się bardziej wytrzymałe na mróz. Jesienią wszystkie łozy przyginamy i przykrywamy warstwą ziemi grubości 30-40 cm . Takie przykrycie zabezpieczy je przed zmarznięciem . / Zaleca się kupno drutu ocynkowanego co pozwoli na  jego dłuższe wykorzystanie co jest istotne gdy nasza winorośl już znacznie się rozrosła.
A- zrobione z łat B-Zrobione z palików z drutami między nimi   
top
   Uprawa
Winorośl jest rośliną klimatu ciepłego . Przykrywanie jednak winorośli ziemia wystarczająco zabezpiecza ją przed działaniem silnych mrozów , występujących okresowo na naszych terenach . Winorośl wymaga określonej temperatury ( 17 0- 18 0 C ) do kwitnienia i zapylenia (20 0 C) . Pod koniec czerwca i na początku lipca taka właśnie temperatura panuje w naszym kraju . Jeżeli chodzi o przymrozki wiosenne , to opóźnione odkrywanie i cięcie łozy zapobiegają przemarznięciu młodych pędów . Oprócz tego należy wybierać dla winorośli miejsce dobrze nasłonecznione , zasłonięte od wiatru. 
Uprawa winorośli jest dość kłopotliwa bo winorośle są wrażliwe na choroby i wymagają w tym celu corocznego oprysku ( 3 x w roku ) np. Bordosolem.( 1-szy rok ) Po posadzeniu świeżej sadzonki ( na wiosnę ) i zadbaniu aby pędy nie płożyły się po ziemi dopiero pod koniec sierpnia przycinamy pędy Przycinamy je , żeby dalej nie rosły , lecz zdrewniały i stały się bardziej wytrzymałe na mróz . Żeby zabezpieczyć zimą łozy naszych sadzonek przed zmarznięciem przyginamy je i przykrywamy warstwą ziemi o grubości 30-40 cm.
( 2-gi rok ) Odkrywamy winorośl i wszystkie łozy przycinamy zostawiajac 2-3 oczka. Wyrastające z nich pędy przywiązujemy do palika. . Dbmy aby wokół winorośli nie rosły chwasty . Pod koniec sierpnia łozy znowu trochę skracamy , a na zimę przyginamy je i sypujemy ziemią .
( 3-ci rok )  Na wiosnę zaczynamy już formować krzew winorośli i rozpinać go na odpowiednim rusztowaniu lub na drutach . Budowę rusztowania z łat przy ścianie domu oraz umocowanie drutów do słupka pokazane jest na powyższych rysunakch . Jest wiele sposobów formowania winorośli . Najprostszym jednak sposobem formowania jest jednoramienny sznur Guyota opisany poniżej w Patrz >> Formowanie i cięcie .
( 4-ty rok ) Na wiosnę odcinamy łozę , która owocowała w poprzednim roku. Opisane jest to w - Patrz >> Formowanie i cięcie suche .
( Następne lata ) Postępujemy co roku tak samo jak w 4-tym roku. Z dwóch łóz zastępczych jedną będziemy przycinali na 2-3 oczka , aby otrzymać dwie łozy zastępcze , a drugą na 9-12 oczek , aby otrzymać łozę owocującą .   
 top
   Formowanie i cięcie
Formowanie i cięcie winorośli jest szczególną umiejętnością .  Winorośl wchodzi w owocowanie w 3-4 roku po posadzeniu. Do uprawy w Polsce zaleca się formy bezpienne i niskopienne łatwiejsze w okrywaniu na zimę . Cięcie suche : wykonujemy w okresie spoczynku krzewu , po opadnięciu liści jesieniąi przed rozpoczęciem wegetacji na wiosnę . Przykłady cięcia (formowania) krzewu poniżej .  
 c.jpg  d.jpg  e.jpg
Na rysunku  F-1 widzimy krzew wiosną w trzecim roku po posadzeniu . Ma on trzy łozy dobrze zdrewniałe . Aby otrzymać sznur jednoramienny , jedną z trzech łóz (c) wycinamy zupełnie , drugą (b) przycinamy zostawiając 2-3 oczka , na trzeciej (a) najsilniejszej zostawiamy 4-7 oczek. Tę ostatnią łozę przyginamy jak na rysunku F-2. i przywiązujemy do rusztowania lub dolnego drutu. Tego samego roku z przywiązanej łozy wyrośnie siedem łóz , po jednej z każdego oczka . Łozy te przywiązujemy do drutów lub rusztowania w pozycji pionowej , gdyż będą w tym roku owocowały. Widzimy to na rys. F-3 : Z łozy b (rys F-2) przyciętej na 2-3 oczka , rozwinęły się dwie nowe , widoczne na rys. F-3 . One również zostały przywiązane w położeniu pionowym. Na jesieni łozy  przyginamy i przykrywamy ziemią. Jeśli jest to winorośl dość wytrzymała na mróz , możemy jej nie nakrywać . Czwartego roku na wiosnę odcinamy łozę , która owocowała w poprzednim roku . Miejsce jej odcięcia zaznaczone jest na rys. F-3 literą e . Z dwóch łóz , tzw. zastępczych (c i d ) , łozę d przycinamy w punkcie b zostawiając 2-3 oczka w celu otzrymania dwóch nowych łóz zastępczych , a drugą (łoza c) przycinamy zostawiając 9-12 oczek i przywiązujemy poziomo. Jest to łoza owocująca , która wyda pędy -
Rys. F-1 
3 lata po posadzeniu
Krzew winorośli  w 3 -cim roku  po posadzeniu
Rys. F-2 
Na wiosnę
A - Krzew winorośli wiosną w 3-cim roku po przycięciu łozy owcującej  
Rys. F-3
Jesienią - tego samego roku
B - ten sam krzew  jesienią tego samego roku a/ łoza owocująca
b / czopek zastępczy ; c i d - łozy zastępcze ; e - miejsce w którym wycinamy łozę owocującą
owoconośne . Odtąd już co roku będziemy postępowali tak samo. Z dwóch łóz zastępczych jedną bedziemy przycinali na 2-3 oczka , aby otrzymać dwie łozy zastępcze , a drugą na 9-12 oczek , aby otrzymać łozę owocującą . Na tym polega coroczne formowanie sznura 1-ramiennego. Podobnie jednak formuje się sznur 2-ramienny . . Owocujący krzew winorośli prowadzony w formie sznura dwuramiennego to bliźniacze odwzorowanie sznura jednoramiennego.

 top
 Forma krzaczasta ( modyfikacja )  Jednoramienny sznur Guyota
w_1b.jpg
w_2b.jpg
w_3b.jpg
w_4b.jpg
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
w_1a.jpg
w_2a.jpg
w_3a.jpg
 II rok (wiosna) III riok (wiosna)   III  rok (przed cięciem)  III rok (jesienią po cięciu) .
.
 II rok (wiosna)  III rok(wiosna)  III rok ( jesienią )
Cięcie zielone : przeprowadza się w okresie wegetacji 2-3 razy razy , a polega to na przycinaniu pędów głównych 5-7 liści nad najwyższym gronem oraz uszczykiwaniu pasierbów (pędów bocznych , wyrastających z kącików liści) za pierwszym liściem. //  W ciągu całego okresu wegetacji należy usuwać niepotrzebne pędy . Z kątów liści na łozie owocującej wyrasta często nie jeden pęd , ale dwa lub nawet trzy. Jedne z nich są płodne , inne natomiast są niepłodne. Po usunięciu pędów niepłodnych pozostaną nam tylko pędy płodne. Te płodne pędy jeszcze w tym samym roku rozgałęziają się , gdyż wyrastają z nich przedwczesne pędy boczne , zwane pasierbami. Pasierby osłabiają krzew winny, wskutek czego usuwamy je w miarę pojawiania się ich na płodnych łozach owoconośnych . Gdy pędy owoconośne zaczną kwitnąć , to nalezy je ogłowić , czyli uciąć ich wierzchołki , pozostawiając na pędzie jeden najładniejszy kwiatostan i ponad nim 6 liści . Ogławianie to przyczyni się do lepszego wykszatałcenia się gron i szybszego ich dojrzenia . Pędy zastępcze powinny być również ogłowione , ale dopiero w końcu sierpnia , przy czym usuwamy tylko niezdrewniały wierzchołek . Jeżeli wybiją pasierby , to uszczykujemy je nad drugim liściem 
  top
   Rozmnażanie
Aby rozmnożyć naszą plantację winorośli najczęściej kupujemy sadzonki już ukorzenione. Jednak zaawansowani ogrodnicy sami sobie hoduja  takie sadzonki  .  Najczęściej nie znamy nazwy winorośli . Nasz sąsiad nas poczęstował owocem winogrona albo szklanka wina własnej roboty i zapragnęliśmy też mieć tę odmianę. Możemy rozmnażać winorośl przez sadzonkowanie albo poprzez odkłady (przyginanie nisko-płożącej się gałązki winogrona do ziemi i przysypanie z wierzchu ziemią . Rozmnażać można winorośl również przez szczepienie.
1/ Sadzonki  - sadzimy na wiosnę w rozstawie 2x2 lub 2x1,5 albo też przy płotach w odległości 40-50 cm od tych osłon. Winorośl jest pnączem to też trzeba ją zawsze rozpinać na jakimś rusztowaniu lub na drutach . Z posadzonego krzewu lub sadzonki w pierwszym roku wyrastają pędy (1-3) o długości 30-40 cm. Powinniśmy te pędy przywiązac do palika , aby nie pokładały się po ziemi . Należy pamiętać aby w ciągu lata wokół młodych winorośli często niszczyć chwasty .  
1.jpg

.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
.
2.jpg
Sadzonki winorośli można wytworzyć ,ukorzeniając łozy pobrane z krzewu. Łoza powinna być dobrze zdrewniała i  odpowiednio gruba (więcej jak 5 mm średnicy). Łozy do ukorzeniania pobiera się z krzewu jesienią i przechowuje się do wiosny bądź można je zadołować w ogrodzie ( na głębokości co najmniej 30 cm) lub umieścić w chłodnej piwnicy ,w wilgotnym piasku lub torfie. Wykonanie sadzonek rozpoczynamy pod koniec zimy. Łozę na sadzonkę jednooczkową przycinamy na ok. 2 cm nad oczkiem i ok. 10 cm poniżej. Na dwuoczkową sadzonkę górne cięcie robimy  tak samo, natomiast dolne ok. 0,5 cm pod dolnym oczkiem Wszystkie cięcia wykonujemy przy pomocy ostrego noża.  Sekator niepotrzebnie miażdży tkanki. Tak przycięte kawałki łozy moczymy przez dobę w letniej wodzie. Doniczkę wypełniamy wilgotną ziemią ogrodniczą wymieszaną z piaskiem w proporcji 1:1. W ziemi robimy otwór, dolny koniec łozy maczamy w ukorzeniaczu do pędów zdrewniałych i wkładamy do ziemi tak by oczko wystawało nad powierzchnię ok. 1-2 cm. Doniczkę ustawiamy się w widnym, ciepłym miejscu. Po ok. 14 dniach (przy temperaturze powyżej 20 stopni C ) możemy już  zaobserwować nabrzmiewanie pąka i pojawienie się pierwszych liści. Do gruntu, na docelowe miejsce tak wykonaną sadzonkę  przesadzamy po minięciu niebezpieczeństwa przymrozków wiosennych tzn. po 15 maja. Wykonania sadzonek bezpośrednio w gruncie : W kwietniu pobraną jesienią lub pod koniec zimy łozę tnie się na odcinki o długości ok. 50 cm. Dolne cięcie robi się ok. 0,5 cm pod oczkiem zaś wszystkie pąki za wyjątkiem dwóch górnych usuwa się ostrym nożem. Tak przygotowaną łozę umieszczamy w docelowym miejscu w żyznej ziemi. Nad pąkami usypujemy kopczyk z ziemi, który rozgarniamy po przebiciu się przezeń młodych latorośli.    
 sadzonka .
.
sadzonka ukorzeniona
wiosna 2-gi rok  (kreską zaznaczono miejsca cięcia)
2/ Odkłady - metoda rozmnażania polegająca na ukorzenieniu łozy przed jej odcięciem od krzewu. Jesienią lub wczesną wiosną obok rosnącego krzewu należy wykopujemy dołek o rozmiarach 30x30x30 cm a następnie wybieramy na krzewie nisko rosnącą łozę, którą układamy na dnie dołka. Koniec łozy wygina się do góry tak by wystawał nad powierzchnię ziemi i przycina w ten sposób by nad powierzchnią ziemi pozostały 2-3 oczka. Wszystkie inne pąki na łozie usuwa się ostrym nożem. Dołek wypełniamy ziemią. Na dno podsypujemy trochę kompostu. Do jesieni łoza w dołku powinna się ukorzenić. Wtedy odcinamy ją od krzewu i tak pozyskaną sadzonkę ostrożnie odkopujemy i sadzimy w docelowym miejscu. Innym rodzajem odkładu jest tzw. "chiński odkład" umożliwiający pozyskanie za jednym zamachem kilku sadzonek. Polega to na wykopaniu wiosną w pobliżu krzewu rowka o głębokości ok. 20 cm, przygięciu i ułożeniu w nim nisko rosnącej łozy. Pąki, które znajdują się nad powierzchnią ziemi usuwa się. W ciągu sezonu wegetacyjnego z oczek na łozie wyrosną młode latorośle. W miarę ich wzrostu rowek wypełnia się stopniowo żyzną ziemią. Jesienią rowek należy ostrożnie odkopać i odciąć łozę od macierzystego krzewu zaś cały odkład podzielić na ukorzenione części i posadzić je w docelowych miejscach.
3/ Szczepienie daje  możliwość bezkolizyjnej wymiany posiadanej, kiepskiej odmiany na bardziej atrakcyjną. Winorośl dobrze znosi zarówno szczepienie pędów zdrewniałych jak i pędów zielnych. Szczepienie winorośli nie różni się zasadniczo od szczepienia innych roślin sadowniczych. Szczepienie najlepiej jest przeprowadzić na przełomie marca i kwietnia. Robimy to tak : Łozę na krzewie stanowiącą podkładkę ścina się i rozszczepia nożem na 3-4 cm, a wszystkie oczka poniżej usuwa się. Zraz zaszczepianej odmiany (z 1-2 oczkami) zostrza się w klin o podobnej długości. Klin powinien być niesymetryczny tzn. taki aby w jego wierzchołku nie było rdzenia łozy. "Zaostrzony" koniec zraza wkłada się w szparę podkładki, smaruje maścią ogrodniczą i ściśle okręca paskiem cienkiej folii. Przy prawidłowym przeprowadzenie szczepienia często jeszcze w tym samym roku można uzyskać owoce nowej odmiany. Jako ciekawy eksperyment robiony niekiedy przez zaawansowanych hobbystów można uznać szczepienie na jednym krzewie kilku odmian różniących się porą dojrzewania i barwą owoców.
  top
   Nawożenie
Winorośl odpowiednio nawożona rośnie nawet na piaskach . Do uprawy winorośli nie nadają się gleby torfiaste i podmokłe . Najodpowiedniejsze dla winorośli są gleby o odzczynie obojętnym lub słabo zasadowym. Wapno dobrze wpływa na smak i zapach owoców . Wapnujemy glebę co 6 lat dając od 2 do 12 kg wapna na 10 m2 , zależnie od typu gleby i rodzaju nawozu wapniowego . Obornik dajemy co 3 lata w ilości około pół wozu jednokonnego na 100 m2 i co roku jako uzupełnienie od 2 do 3 kg superfosfatu i soli potasowej oraz około 0,5 d0 1 kg azotniaku lub saletrzaku na 100 m 2 zależnie od zasobności glkeby .Orientacyjne dawki w stosunku rocznym na 100 m2 powierzchni  :  Saletra amonowa - 4 kg , siarczan potasu - 3,5 kg , superfosfat potrójny - 3kg , nawozy wapniowe - 20 kg co trzy lata , ewentualnie mieszanki nawozowe ( Mis , Fruktus , Azofoska) w dawce 12-15 kg . Młode krzewy dobrze nawozić wraz z podlewaniem . Nadają się do tego płynne nawozy ogrodnicze w stężeniu 0,1 - 0,5 % .
 top
   Pielęgnacja i zbiór winogron
Pielęgnacja : Winorośl właściwą powinni uprawiać ci działkowcy , którzy mają szczególnie sprzyjające jej uprawie warunki klimatyczne , odpowiednie osłony , słoneczną wystawę itp. oraz ci , którzy już mają pewną wiedzę ogrodniczą i potrafią winorośl odpowiednio pielęgnować . Dla tych działkowców , którzy rozporządzają zaledwie przeciętnymi warunkami uprawy tego krzewu i nie mają żadnego doświadczenia nad ich uprawą , zaleca się uprawę odmian mieszańców . Zbiór : Dojrzałe grona obcinamy nożyczkami . Jeśli utnie się je razem z kawałkiem łozy i łozę włoży do butelki czy innego naczynia z wodą , można je w niewielkiej ilości dość długo przechowywać w piwnicy czy w innym chłodnym pomieszczeniu .   
 top
   Problemy
Zabezpieczenie od mrozu : W końcu października obsypujemy krzewy ziemią , robiąc nad każdym z nich kopczyk ok. 30 cm wysokości . Chodzi o zabezpieczenie od mrozu 5 oczek najniżej położonych . Pędy nad kopczykiem nie będą nam potrzebne . Można wyciąć je po okryciu ziemią krzewu albo dopiero na wiosnę . Przy uprawie wg sznura Guyota długą łozę należy przygiąc do ziemi i zakopcować (okryć ziemią ) . Wyższe formy uprawy (np. pergole) zabezpieczamy matami słomianymi , papierem falistym itp. Odkrywanie krzewów dokonujemy w kwietniu łącząc tę czynność z wysiewaniem nawozów. Ochrona winorośli przed mączniakiem rzekomym i prawdziwym : Najczęściej występującymi chorobami w uprawie winorośli są mączniak rzekomy ( pogoda wilgotna ) i mączniak prawdziwy (pogoda ciepła i słoneczna) . Jest to choroba wywołana przez grzyb . Na liściach tworzą się plamy najpierw żółte , później zółtobrunatne , wierzchołki pędów zamierają i gnija , jagody zaś opadają . Europejska winorośl właściwa tak silnie podlega tej chorobie , zwłaszcza w latach mokrych i w miejscach wilgotnych , że przepada prawie cały plon. W związku z tą chorobą wszystkie odmiany europejskiej winorośli powinny być regularnie opryskiwane trzy razy do roku 1-procentowym Bordosolem. Pierwsze opryskiwanie stosuje się tuż przed kwitnieniem , drugie zaraz po zakończeniu kwitnienia , a trzecie wtedy , gdy jagody osiągną wielkość ziarn grochu . Mieszańce europejskiej winorośli z amerykańską winoroślą są dość odporne na tę chorobę i dlatego najczęściej nie wymagają oprysku . Praktycy - ogrodnicy zalecają ochronę przeprowadzać zapobiegawczo (co 7-10 dni) przed i po kwitnieniu. Zalecają takie  środki : mączniak rzekomy - Miedzian , Dithane , mączniak prawdziwy - Siarkol Extra.
 top
  Pytanie-winorośl>>(opis problemów z jakimi stykają się właściciele ogrodów i letnisk >>Porady Ogrodnika >> Pytania>>Winorośla )
 
 top